Samolepky sú všade okolo nás, či už vo forme etikiet na obaloch tovarov, cenoviek a čiarových kódov, bezpečnostných nálepiek, alebo v mnohých iných podobách. Prečítajte si, ako prebieha ich výroba, aký materiál a technológiu tlače si vybrať a ako prispôsobiť vzhľad samolepiek, aby plnili svoj účel na 100 % a vystihovali charakter výrobku.

Vyrábate v sériách? Potrebujete tlač samolepiek na kotúči.

Existujú dva spôsoby výroby samolepiek – rotačná tlač, pri ktorej sa potláčajú samolepky navinuté na kotúči, a hárková tlač, kedy sú samolepky umiestnené na podkladových hárkoch rôznych veľkostných formátov. Ak potrebujete nálepkami označovať stovky až tisíce výrobkov, zásielok či iných predmetov, nezaobídete sa bez automatického etiketovača. Tieto stroje si poradia iba so samolepkami na kotúči. Hárková tlač samolepiek je potom vhodná na ručné označovanie, resp. nalepovanie.

Zdroj: Polygrafické centrum

Flexo, ofset či digitálna tlač nálepiek? Nerozhoduje iba náklad.

Existuje viacero spôsobov tlače nálepiek. Pri výbere by ste mali vziať do úvahy už spomínanú formu výtlačkov (kotúč alebo hárky), náklad tlače (t. j. počet výtlačkov) a ujasniť si nároky na kvalitu samolepiek.

Pre stovky až nižšie tisícky kusov sa oplatí digitálna tlač nálepiek – o jej princípe sme už písali. Digitálne tlačiarne tlačia buď na hárky, alebo na široké kotúče, ktoré sa potom orezávajú na potrebný rozmer samolepiek. Existujú aj tlačiarne, ktoré tlačia priamo na etiketové kotúče. Príprava zaberie max. niekoľko hodín, netreba totiž vyrábať tlačovú formu. Kvalita moderných digitálnych produkčných tlačiarní je vynikajúca a pomaly sa doťahuje na ofsetovú tlač.

Vedeli ste, že?
Digitálna tlač ako jediná podporuje variabilné tlačové údaje, v rámci jednej série teda môžete tlačiť samolepky s odlišným dátumom spotreby, zložením výrobku, grafikou či ďalšími informáciami, ktoré musia byť na jednotlivých nálepkách rozdielne.

Pri nákladoch v rádoch tisícok výtlačkov a vyšších sa oplatí ofsetová tlač, ktorá takisto tlačí na hárky (hárkový ofset) i na kotúče (rotačný ofset). Príprava na ňu zaberie niekoľko dní, pretože treba vyrobiť tlačovú formu – to je aj dôvod, prečo sa pri malých nákladoch nevypláca. Ofset ponúka najvyššiu kvalitu výtlačkov a najlepšiu vernosť farieb. Bez obáv ním môžete tlačiť grafické samolepky i etikety na tie najluxusnejšie výrobky.

Kompromisom je flexotlač, ktorá však tlačí iba kontinuálne (t. j. na kotúče). Technológia je podobná ofsetu a príprava takisto zdĺhavá kvôli výrobe tlačovej formy. Flexotlač sa používa na výrobu grafických samolepiek a etikiet, no ponúka o niečo horšiu kvalitu ako ofset. Na druhej strane dosahuje lepšie výsledky pri tlači na štruktúrované povrchy, ako plasty, kovy (resp. fólie z nich) alebo štruktúrovaný papier.

Pri sieťotlači sa farba pretláča cez vopred vyrobenú formu – sito. Takisto sa teda oplatí pri vyšších nákladoch, musíte však počítať s nižšou rýchlosťou ako pri flexotlači alebo ofsete. Nálepky vyhotovené sieťotlačou majú výrazné sýte farby s plastickým efektom. Sieťotlač sa používa na tlač hárkov s nálepkami, no nie až tak často ako iné technológie.

Osobitným prípadom je termotlač, pri ktorej sa tlačí jednofarebne, buď cez tzv. TTR pásku, alebo pôsobením tepla priamo na teplocitlivý papier. Termotlač sa používa v logistike a priemysle na označovanie dielov a výrobkov napríklad čiarovými kódmi alebo textovými údajmi.

Pozor na vlhkosť, teplotu i mastnotu

Pri voľbe materiálu si všímajte jeho kompatibilitu s daným spôsobom tlače nálepiek, pri chladených a mrazených tovaroch je dôležitá odolnosť voči nízkym teplotám aj vlhkosti (tá kondenzuje pri teplotných výkyvoch). V priemysle zase budete potrebovať odolnosť voči vysokým teplotám, mastnote a chemikáliám. Pri častej manipulácii (napr. v logistike) zase hrá významnú rolu odolnosť voči oderu, roztrhnutiu či odlepeniu.

Ak nie ste nároční, postačí vám základný materiál v podobe natieraných alebo nenatieraných papierov. Nie sú príliš imúnne proti oderu a roztrhnutiu, odolnosť ale môžete o niečo zvýšiť UV lakovaním (laminácia je pri niektorých problematická). Sú lacné a vhodné skôr na krátkodobé použitie, niektoré vzdorujú vlhkosti a sú vhodné aj ako etikety na nápoje. Môžu byť biele alebo farebné, nie však priehľadné.

Ďalšou možnosťou sú plastové fólie, ktoré sú rezistentnejšie voči roztrhnutiu i oderu. Existuje viacero druhov – PVC fólia sa dobre lepí na ostré hrany i oblé časti a na nerovný povrch, je však ťažko recyklovateľná. Odoláva teplotám -40 až +80 °C, chemikáliám aj mastnote. To platí aj pre polyesterovú fóliu (PET), tá však zvláda teploty od -60 do +150 °C. Môžete ju preto pokojne použiť aj vo veľmi náročných podmienkach priemyslu.

Polypropylénová fólia (PP) sa dá recyklovať bez problémov, používa sa na výrobu priesvitných nálepiek i na lamináciu. Polyetylénová fólia (PE) je takisto vhodná na lamináciu, okrem toho je výborne tvarovateľná a vhodná na obaly atypických tvarov, napríklad malé fľaštičky.

Ešte húževnatejšie sú kovové fólie najčastejšie vyrobené z čistého hliníka alebo kombinácie materiálov (napr. metalizovaný papier). Ich použitím dokážete nálepkám dodať nielen vyššiu odolnosť, ale aj originálny vzhľad.

Lepidlo – neviditeľné, no kľúčové

Okrem materiálu samotnej nálepky môže ovplyvniť jej vlastnosti aj použité lepidlo. Dôležitá je odolnosť voči teplotám, mastnote a chemikáliám, ako aj typ povrchu, pre ktorý je lepidlo určené. Rezistenciu nálepky voči odlepeniu špecifikuje sila lepidla, ktorá sa udáva v N/25 × 25 mm plochy, podľa normy FTM 9. Štandardná je sila nad 9 N/25 × 25 mm, za vysokú môžete považovať silu nad 17 N/25 × 25 mm.

Bežné lepidlá sú prispôsobené na hladké povrchy, ako sklo, porcelán či kartón. Kaučukové lepidlá držia dobre aj na zakrivených povrchoch a odolávajú mrazom. Stretnete sa aj so špeciálnymi lepidlami, ktoré dobre priľnú aj na mastné a vlhké povrchy – využijete ich napríklad v potravinárskej výrobe.

Čierne lepidlo sa používa na tzv. krycie nálepky, ktorými môžete prelepiť tie pôvodné bez presvitania. Špeciálne lepidlá sa používajú aj na ľahko odlepiteľné nálepky, ktoré nezanechávajú stopy na citlivých povrchoch, akými sú napríklad obálky kníh.

Od minimalizmu po luxus

Pod pojmom tlač samolepiek si nemusíte predstavovať iba cenovky, štítky s čiarovými kódmi alebo etikety s jednoduchou farebnou grafikou. Môžete si totiž vybrať z množstva dokončovacích operácií, ktoré vaše nálepky a etikety vyšperkujú tak, že sa za ne nebudú hanbiť ani tie najluxusnejšie výrobky.

Štandardom pri nálepkách sú základné tvary, ako obdĺžnik či štvorec (prípadne so zaoblenými rohmi), kruh, elipsa a pod. Pomocou výseku na mieru potom viete dosiahnuť takmer akýkoľvek tvar s vysokou úrovňou presnosti.

Vďaka lakovaniu získajú nálepky vyššiu odolnosť voči oderu i UV žiareniu, ale aj atraktívny vzhľad. Parciálnym lakovaním môžete zvýrazniť určité prvky, ako napríklad názov výrobku. Podobný efekt dosiahnete použitím razby, ktorá však na zvýrazňovanú časť nenanesie lak, ale fóliu s farebným alebo metalickým efektom.

Slepotlačou, t. j. razbou bez fólie, zase zvýrazníte požadovanú časť vytvorením reliéfu. Veľmi jemná razba (micro-embossing) potom môže na hladkej nálepke, resp. etikete vytvoriť štruktúrovaný povrch so vzhľadom luxusného papiera.

Zdroj: Polygrafické centrum

Pokročilou povrchovou úpravou je laminácia, ktorá zvýši odolnosť nálepiek ešte viac než lakovanie. Vďaka matnému, zamatovému, štruktúrovanému či metalickému laminu môžete navyše napodobniť rôzne povrchy, ako pomarančová kôra, mriežka, koža atď.

Zhrnutie na záver:

  • Ak chcete označovať stovky či tisícky výrobkov, nezaobídete sa bez etiketovacieho stroja, ten si ale poradí iba s etiketami na kotúčoch.
  • Vhodný spôsob tlače vyberajte podľa formy (hárky, kotúče), veľkosti nákladu a požadovanej kvality.
  • Pre dokonalé výsledky musíte zvoliť správny materiál, na výber máte z papiera a plastových či kovových fólií, ktoré majú rôznu pevnosť a odolnosť voči teplote, mastnote či chemikáliám.
  • Všímajte si aj vlastnosti lepidla a jeho rezistenciu voči vplyvom prostredia.
  • Vďaka dokončovacím operáciám, ako sú lakovanie, razba či laminácia, môžete z obyčajnej nálepky vytvoriť dokonalú etiketu pre tie najluxusnejšie výrobky.
.