Finančná analýza – ako na ňu a v čom podnikateľovi pomôže
Pre mnohých podnikateľov je finančná analýza niečo ako nočná mora. Oveľa viac času sú ochotní tráviť riešením prevádzkových (napr. výrobných) problémov, vzťahmi so zákazníkmi alebo dodávateľmi. A čísla vnímajú ako určité nutné zlo, ktorému venujú pozornosť až vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné. A aj v takom prípade pristupujú skôr k intuitívnym než sofistikovaným analytickým riešeniam. Pokúsime sa však ukázať, že finančná analýza má zmysel a práca s údajmi môže byť pre podnikateľa, naopak, veľmi prínosná.
Hodnota firmy: ako sa vyčísli?
Ak poznáme princípy stanovenia hodnoty firmy a vieme aj, ktoré faktory vplývajú na jej hodnotu, potom ostáva ešte spoznať metódy, ktorými sa samotná hodnota podniku vypočíta. Jednotlivé metódy vychádzajú z princípov, ktoré boli predmetom článku Hodnota firmy: ako sa určuje? A každý princíp má niekoľko metód, ktoré konkretizujú samotný výpočet.
Hodnota firmy: ktoré faktory ju ovplyvňujú?
Hodnota firmy môže byť nulová, ale aj pohybujúca sa v miliónových sumách. Vplýva na ňu množstvo faktorov, no v tomto článku bude reč predovšetkým o tých základných, ktoré sa najčastejšie spomínajú v odbornej literatúre. Všetky faktory je však potrebné vnímať aj vo vzájomných súvislostiach. Až po ich náležitom posúdení je možné určiť výslednú hodnotu podniku. Čo konkrétne vplýva na to, či je hodnota firmy vysoká alebo nízka?
Hodnota firmy: ako sa určuje?
Mnohým ľuďom sa môže zdať vyčíslenie hodnoty firmy ako niečo priveľmi abstraktné. Veď podnik tvoria nielen budovy, stroje či materiál, ale aj (a v mnohých prípadoch by sa tu lepšie hodilo slovo „najmä“) ľudia. To môže spôsobovať určitú nedôveru voči tým, ktorí sa o stanovenie hodnoty firmy pokúšajú. Napriek tomu je možné skonštatovať, že hodnota podniku sa dá určiť, a to celkom exaktne a spoľahlivo. V článku si rozoberieme, aké prístupy sa používajú na jej vypočítanie. Vysvetlíme aj to, v čom sa hodnota firmy odlišuje od jej ceny.
Kedy je možné predávať tlačoviny s 10 % DPH?
Väčšina tovarov a služieb sa na Slovensku musí predávať s 20 % sadzbou DPH. Avšak existujú niektoré výnimky, pri ktorých môže byť nižšia. Dokonca aj medzi tlačovinami. A nejde pritom len o knihy. Na ktoré tlačoviny sa môže použiť 10 % sadzba DPH? Prečo je pre podnikateľa výhodné uplatňovať si zníženú sadzbu DPH? Čo robiť, ak si nie ste istý, do ktorej kategórie produkt patrí?
Výhody a hodnota ochrannej známky
Značka alebo logo, pod ktorým sa výrobky či služby označujú na trhu, býva veľmi dôležitou súčasťou (nehmotného) majetku podniku. Dokážu prispieť k odlíšeniu od konkurencie. Preto by mali podniky takýto nehmotný majetok chrániť. V prípade loga či značky je vhodné využiť inštitút ochrannej známky.
Outsourcing v kocke
Aké sú výhody využívania externých firiem pri zabezpečovaní rozličných podnikateľských činností? Aké oblasti sa v dnešnej dobe dajú „outsourcovať“? Prečítajte si viac o externých dodávateľoch služieb, ktorí môžu zefektívniť firemné procesy.