Digitálna tlač priniesla do tlačiarenského sveta revolúciu, bez nej by sme dnes nemali tlačiarne doma ani v kanceláriách. Uplatnila sa však aj v polygrafii – vďaka inovatívnym technológiám zvyšujúcim kvalitu výtlačkov a znižujúcim spotrebu farieb sa stáva dostupnejšou pre čoraz viac zákazníkov. Prečítajte si, aké sú jej výhody a nevýhody, kedy si ju vybrať a kedy radšej zvoliť ofset či inú technológiu tlače.

Tlačte okamžite, už od jedného výtlačku

Riešenie každodennej dilemy, či zvoliť ofsetovú alebo digitálnu tlač, je vo väčšine prípadov jednoduché. Ofset sa pri malých nákladoch v stovkách kusov príliš nevypláca. Pri ofsetovej tlači či flexotlači totiž musíte z tlačových dát najprv vytvoriť tlačovú formu. Až z nej sa potom cez ďalšie prvky stroja prenáša obraz na papier, resp. potláčaný povrch. Pri každej zmene v tlačovom obrazci teda musíte vytvoriť novú tlačovú formu. Jej vyhotovenie nezvyšuje iba finančné náklady, ale celý proces prípravy tlače zároveň trvá nejaký čas – obvykle aj niekoľko dní. Urobili ste preklep v katalógu? Zmenilo sa zloženie výrobku na etikete? Potrebujete novú tlačovú formu.

Digitálna tlač priniesla v 80. rokoch 20. storočia do tlačiarenského sveta revolúciu. Pri nej sa totiž dáta do tlačiarne a následne na papier prenášajú priamo z počítača, prípadne prostredníctvom dátového média. Znamená to, že akúkoľvek zmenu môžete realizovať okamžite, na pár kliknutí a bez toho, aby ste museli nechať vyrobiť novú tlačovú formu. A tlačiť môžete už od jedného kusa, pričom príprava môže trvať iba pár minút.

Digitálna tlač rýchlo i vo fotografickej kvalite

Pri digitálnej tlači sa vo väčšine prípadov používajú tzv. produkčné digitálne tlačiarne, ktoré sa delia na viacero druhov. Tie najmenšie pripomínajú niekoľko veľkých kopírok naskladaných vedľa seba, pričom tlačia na hárky papiera do formátu SRA3+ (o niečo väčší než A3), a to relatívne rýchlo.

Väčšie digitálne tlačové stroje môžu používať hárky alebo zvitky (podobne ako rotačný ofset) a dosahovať vysokú rýchlosť až 200 m/min. Bez problémov si teda poradia aj s kalendármi, brožúrami, magazínmi, knihami či podobnými tlačovinami v stokusových nákladoch.

Veľkoformátové tlačiarne tlačia na zvitok papiera so šírkou pokojne aj cez 60″ (152,4 cm). Nerobia im problémy ani formáty veľkosti A0 a tlač vo fotografickej kvalite. Hodia sa preto na tlač veľkorozmerných fotografií, plagátov či fotoobrazov, sú však pomalé.

Existujú aj ďalšie typy digitálnych produkčných tlačiarní na špeciálne účely, ako napríklad priemyselné, ploché, tlačiarne etikiet a pod. Líšia sa najmä kvalitou tlače, typom a formátom papiera, rýchlosťou a podporou farieb.

digitálna tlačiareň

Vedeli ste, že?
Niektoré digitálne produkčné tlačiarne dokážu priamo v stroji vykonať aj dokončovacie práce, ako sú napríklad orez, skladanie či šitá väzba. Pri iných spôsoboch tlače na to potrebujete samostatné dokončovacie stroje, ktorých obsluha vám zaberie viac času ako finalizácia priamo v tlačiarni.

Digitálu kraľuje laser

Podľa princípu tlače môžeme digitálne tlačiarne rozdeliť na niekoľko druhov:

Atramentové (inkjet) tlačiarne

Farby sú v tekutom stave a umiestnené v zásobníkoch. Trysky tlačiarne ich mierne nahrejú a následne striekajú rovno na papier, resp. potláčaný materiál. Využívajú sa v menších produkčných tlačiarňach i vo veľkých digitálnych tlačiarenských strojoch.

Laserové tlačiarne

Farby majú formu práškového tonera. Základom tlačiarne je zobrazovací valec z polovodičového materiálu (selén), ktorý je elektrostaticky nabitý. Laser na ňom osvetlením vytvorí miesta bez elektrického náboja, pričom výsledný obrazec tvoria miesta, ktoré ostali nabité. Nanášací valec potom prenesie na tieto miesta práškový toner a ten sa následne prenesie z hlavného valca na papier. Toner je potom na papier zapečený v zapekacom valci. Samozrejme, ide o zjednodušený popis pre ilustráciu.

UV tlačiarne

Ide o ploché tlačiarne s tlačovou hlavou pohybujúcou sa nad potláčaným predmetom. UV tlačiareň tak dokáže potlačiť aj „trojrozmerné“ predmety, nie iba ploché, ako napríklad papier či kartón. Princíp je rovnaký ako pri atramentovej tlačiarni, no farby sú bez rozpúšťadiel, pričom ich vytvrdnutie zabezpečuje vstavaná UV lampa. Farba nemusí schnúť, s predmetom teda môžete okamžite manipulovať.

UV tlačiarne sa používajú na potlač reklamných predmetov, ako perá, kľúčenky, ale aj hrnčeky či sklenené poháre, keďže umožňujú priamu tlač bielej farby zo zásobníka, čo je pri priehľadných povrchoch ako sklo nevyhnutnosť. Biela namiešaná pomocou CMYK farieb totiž na týchto povrchoch stráca svoju sýtosť.

LED tlačiarne

Pracujú na podobnom princípe ako laserové, no na osvit valca používajú LED lampu. LED tlačiarne sa používajú skôr v kancelárskej sfére.

Direct Press

Princíp je podobný ako pri laserovej tlačiarni, obraz na zobrazovacom valci však nevytvára laser, ale priamo valec samotný, a to zmenami elektrického náboja. Ide o nepríliš rozšírenú technológiu firmy Canon.

Plagáty produkované digitálnou tlačiarňou. Zdroj: Polygrafické centrum

Tlač za pár minút, no s obmedzeniami

Polygrafia a s ňou aj digitálna tlač sa za posledné roky posunula vpred míľovými krokmi. Moderné digitálne produkčné tlačiarne a stroje ponúkajú rovnaký farebný gamut ako stroje ofsetové a podobnú vernosť farieb. Na veľkých farebných plochách tlačených digitálne sa však môže prejaviť zrnitosť alebo nesprávna sýtosť farieb. Problematická je aj tlač bielej alebo svetlých farieb na čierny alebo tmavý podklad. V takom prípade vám pomôže jedine ofset.

Digitálne tlačiarne používajú zásobníky s CMYK farbami (azúrová, purpurová, žltá, čierna), pre lepšie výsledky majú niektoré k dispozícii aj zásobníky s prídavnými farebnými odtieňmi. No na rozdiel od iných techník digitálne tlačiarne nemôžu používať priame Pantone farby, ktoré by inak náklady na tlač znížili a zabezpečili 100 % farebnú vernosť predlohy.

zásobníky s CMYK farbami

Najlepšie výsledky v prípade digitálnej tlače dosiahnete, ak použijete vhodný papier. Našťastie, výrobcovia na rozšírenie digitálu zareagovali uvedením špeciálnych papierov, ktoré bez problémov zvládajú atramentovú i laserovú tlač vrátane vyšších teplôt pri zapekaní tonerov.

K dispozícii máte rôzne lesklé a matné, bilbordové či kreatívne papiere. Digitálne tlačiť môžete aj na kartón, etikety, samolepiace fólie, plachtoviny, sieťoviny či textil. Vhodné však nie sú štruktúrované papiere – farby by sa na ne nemuseli preniesť rovnomerne, čo by sa prejavilo zrnitosťou.

tlač na textil

Digitálne tlačiarne podporujú menšie formáty papiera než ofset. Tento problém čiastočne zmierni fakt, že tlačia s pomerne malým okrajom (aj keď nie bezokrajovo). Alternatívou pri väčších výtlačkoch je veľkoformátová tlačiareň, no jej použitie celý proces niekoľkonásobne spomalí, nedáva teda zmysel za každých okolností.

Ak potrebujete tlačiť personalizované dáta, digitálna tlač je jedinou možnosťou. Podporuje totiž variable data printing (VDP), každý výtlačok je tým pádom možné prispôsobiť na mieru. V praxi to znamená, že na každú obálku môžete umiestniť konkrétnu adresu príjemcu, na každý list personalizované oslovenie adresáta jeho menom a pod. Toto ofset nedokáže, keďže aj pri najmenšej zmene by ste museli vyrobiť novú tlačovú formu.

Kedy zvoliť digitálnu tlač

Pri jej zvažovaní by ste sa mali rozhodovať najmä podľa veľkosti nákladu tlače a typu tlačoviny. Napríklad pri knihách môže byť ofset lacnejší (a digitál drahší) už od niekoľkých stoviek výtlačkov. Pri jednostranných letákoch to nemusí platiť ani v prípade niekoľkých tisícok výtlačkov. Viac vám prezradí až konkrétna cenová ponuka.

Digitálna tlač je vaša voľba, ak:

  • sa s tlačou ponáhľate, celý proces od prípravy k výsledku zaberie iba pár hodín, farba nemusí schnúť,
  • potrebujete každý výtlačok personalizovať (adresa či oslovenie zákazníkov menom),
  • potrebujete uskutočňovať v tlačových dátach časté zmeny,
  • chcete tlačiť vizitky, letáky, kalendáre, diáre, brožúry, časopisy, návody či manuály, hlavičkové papiere a iné tlačoviny v malých nákladoch.

Inú formu tlače zvoľte, ak:

  • chcete tlačiť v aspoň tisícových nákladoch,
  • potrebujete čo najvernejšie farby, prípadne chcete použiť Pantone farby,
  • chcete tlačiť na štruktúrované papiere s textúrou,
  • musíte použiť čierne, tmavomodré alebo iné tmavé papiere,
  • môžete na výsledok počkať aspoň týždeň.
.