Hoci pri nákladoch v jednotkách či desiatkach výtlačkov pre vás bude ekonomicky najvýhodnejšia digitálna tlač, pri stovkách výtlačkov sa vám už oplatí uvažovať o ofsetovej technológii. Okrem rotačného ofsetu, určeného pre veľmi vysoké náklady tlače (napr. noviny), sa v tlačiarňach stretnete aj s tzv. hárkovým ofsetom, ktorý je výhodný aj pri menších zákazkách. V článku vám prezradíme, ako hárkový ofset funguje, čo sa pomocou neho dá vytlačiť a kedy je vhodnou voľbou pre vaše tlačoviny.

Plagáty, letáky, časopisy i vizitky

Hárkový ofset používame najmä na tlač plagátov, letákov, brožúr, časopisov, novín, kníh, blokov, kalendárov, ale aj vizitiek či hlavičkových papierov. Ako už názov napovedá, pri hárkovom ofsete nepoužívajú tlačiarenské stroje súvislý pás papiera odvíjaného z kotúča tak, ako pri rotačnom ofsete. Namiesto toho tlačia na jednotlivé listy papiera, ktoré si podávajú z hárkov. Hárkový ofset sa ďalej delí podľa procesu tlače na mokrý a suchý. Tie sa líšia okrem iného aj efektivitou – t. j. množstvami výtlačkov, pri ktorých vychádzajú lacnejšie ako digitálna tlač.

Štandardom je mokrý ofset

Mokrý ofset využíva pri tlači rozdielne materiály tlačovej formy, z ktorých jeden druh je hydrofóbny (odpudzuje vodu) a druhý hydrofilný (absorbuje vodu). Pri navlhčení formy teda na netlačených miestach ostane voda a na tlačených farba. Tá sa následne prenáša na potlačovaný materiál. Mokrým ofsetom dokážeme tlačiť vysokokvalitný obraz s jemnými detailmi. Je však náročný na kvalitu vody, preto môže byť niekedy problém udržať vyváženie farieb a dokonalú tvarovú stálosť papiera. O mokrom (resp. vlhčenom) ofsete sa vám oplatí uvažovať pri náklade aspoň 500 hárkov (pri max. rozmeroch potlačovaného listu papiera 1060 × 1450 mm). Dôvodom sú vyššie náklady na prípravu stroja pred tlačou.

Suchý ofset – rýchla a lacnejšia alternatíva

Suchý ofset pracuje bez použitia vody a využíva dve materiálové vrstvy. Spodná polymérová vrstva farbu absorbuje, na nej je však nanesená vrstva silikónová, ktorá farbu odpudzuje. Tlačiarenský stroj pri príprave tlače odstráni vrchnú vrstvu na miestach, ktoré sa majú tlačiť – tým odkryje vrstvu, na ktorú potom nanesie farbu a tlač môže začať. Pri suchom ofsete je príprava tlače omnoho jednoduchšia ako pri mokrom. Celý proces prebieha priamo v tlačovom stroji, vďaka čomu je príprava lacnejšia a omnoho rýchlejšia – prvý výtlačok uvidíte už do 10 minút od prenesenia dát do stroja.

Vďaka absencii vody dosahujeme pri suchom ofsete vysokú kvalitu tlače, lepšiu stabilitu farieb, vyšší jas a jemnejší raster. Nevýhodou suchého ofsetu je tzv. vypadávanie farby – z rozhrania tlačených a netlačených oblastí na tlačovej doske sa odlupujú miniatúrne čiastočky materiálu, ktoré sa na výslednom produkte prejavujú ako malé biele miesta. Tento problém sa prejavuje po niekoľkých stovkách vytlačených kusov a odstraňuje sa premytím valcov.

Suchá ofsetová tlač sa teda používa najčastejšie pri nákladoch v niekoľkých stovkách výtlačkov. Z ekonomického hľadiska je minimum cca 100 a maximum 20 000 – 30 000 výtlačkov. Pri dosiahnutí týchto počtov obvykle musíme meniť tlačové platne, čím sa celá zákazka predraží.

UV ofset schne okamžite

UV ofsetová tlač využíva špeciálne tlačiarenské farby s látkami nazývanými fotoiniciátory. Tie sú citlivé na UV žiarenie a pri jeho aplikácii priamo v tlačiarenskom stroji príde k ich okamžitému vytvrdnutiu a zaschnutiu. Výsledkom tlače pomocou UV ofsetu nie sú iba živé farby a vysoký lesk, ale tiež vysoká odolnosť voči oteru farieb, poškriabaniu či obťahovaniu pri ďalšom spracovaní.

Keďže sú farby suché, môžeme ihneď pokračovať s tlačou na druhú stranu papiera, prípadne s ďalším spracovaním. Celý spôsob výroby tlačovín je teda pri UV ofsete veľmi rýchly. Pri UV ofsete nemusíme používať poprašovanie práškom, ktorý v prípade iných druhov ofsetovej tlače zabraňuje otlačeniu nedokonale zaschnutých farieb na ďalší list papiera. To vedie k ďalšiemu zníženiu nákladov na tlač.

Zhrnutie:

  • pri hárkovom ofsete tlačí stroj na hárky papiera, na rozdiel od rotačného ofsetu, kde sa používa súvislý pás papiera,
  • tradičný mokrý ofset je vhodný pre náklady od 500 hárkov, príprava tlače je zdĺhavá a nákladnejšia než pri suchom ofsete,
  • suchý ofset sa vám vyplatí už od 100 výtlačkov, príprava tlače je rýchla a prvý výtlačok môžete mať už za 10 min,
  • vďaka absencii vody je pri suchom ofsete jednoduchšie udržať vyváženie farieb, problémom je však tzv. vypadávanie farby, ktoré sa prejavuje v podobe miniatúrnych bielych miest na výtlačku,
  • pri UV ofsetovej tlači farby rýchlo zaschnú, vďaka čomu môžeme ihneď pokračovať potlačením druhej strany listu alebo ďalším spracovaním.

.