Laminovaním môžete poskytnúť vašim tlačovinám unikátny vzhľad ako pri lakovaní. Laminovanie im však prepožičia vyššiu odolnosť voči mechanickému poškodeniu a UV žiareniu. V článku vás oboznámime s metódami laminovania, ktoré sa bežne používajú a ktorými môžete ochrániť aj vaše tlačoviny.

Prečo laminovať?

Laminovanie je proces, ktorým dokážete dodať vašim tlačovinám vyššiu pevnosť a mechanickú odolnosť. Dosahuje sa nanesením vrstvy špeciálnej fólie priamo na tlačovinu. Fólie môžu byť z polyesteru alebo polypropylénu, môžu mať rôznu hrúbku či dokonca rôznu povrchovú úpravu. Laminovaním môžeme ochrániť papier hrubý 135 – 500 g, ale aj lepenku či mikrovlnu. Na tento proces nemusíte vopred pripravovať žiadne špeciálne tlačové dáta.

Štandardom je termolaminácia

Ide o tzv. lamináciu za tepla. Na laminačnej fólii je v tomto prípade nanesená vrstva lepidla, ktoré spustí chemickú reakciu pri zvýšení teploty. Fólia teda v laminátore musí prejsť cez nahrievací valec a až potom sa za asistencie tlaku prilepí na hárok papiera.

Výhodou tlačovín laminovaných za tepla je vysoká rýchlosť produkcie, nízka cena a ich dostupnosť už od 1 hárku papiera. S tepelne laminovanými tlačovinami môžete okamžite manipulovať bez toho, aby sa poškodili. Túto metódu využívajú takmer všetky kancelárske i profesionálne laminačné zariadenia.

Ide to aj za studena

Lamináciu za studena môžete využiť aj priamo u vás v kancelárii. Postačí, keď nalepíte samolepiacu laminovaciu fóliu na papier. Nebudete k tomu potrebovať žiadne iné zariadenia okrem vašich rúk. Tento proces sa nazýva suchá laminácia, no má aj veľkú nevýhodu – laminovaciu fóliu nemusíte na papier nalepiť rovnomerne a môže sa vám zvlniť, čím sa tlačovina znehodnotí. Z uvedených dôvodov sa pri profesionálnej výrobe tlačovín vo vysokých nákladoch používa laminácia namokro. Pri tomto procese najprv špeciálny valec nanesie na laminovaciu fóliu lepidlo. Pracovný valec ju potom pritlačí k laminovanej tlačovine, aby sa s fóliou prepojila. Nevýhodou laminácie za mokra je, že tlačovina z tenkého papiera sa môže vplyvom vlhkosti zvlniť. Menej obvyklou a pomerne nákladnou metódou je laminácia nasucho cez valce, ktoré fóliu pritlačia a aplikujú ju na tlačovinu rovnomerne.

Laminované nemusí znamenať vodotesné

Pri bežnej laminácii sa nanáša laminačná fólia na jednu alebo obe strany tlačoviny. To však neznamená, že tlačovina bude automaticky vodotesná. Ochranu pred vlhkosťou zabezpečí vašim tlačovinám iba tzv. puzdrová laminácia (nazýva sa aj kapsová alebo vrecková laminácia). Pri tomto postupe je papier zatavený do fólie, ktorá je dlhšia i širšia.

Zdroj: Polygrafické centrum

Práve vďaka tomuto presahu je potom tlačovina dokonale chránená nielen pred vlhkosťou, ale aj pred znečistením. Tento typ laminácie poznáte z bežných kancelárskych laminátorov. Puzdrové lamino je hrubšie než ostatné druhy, je teda mechanicky veľmi odolné, čo ho predurčuje na tlačoviny, s ktorými predpokladáte častú manipuláciu (napr. rôzne identifikačné karty, tlačoviny trvale umiestnené vo verejných priestoroch a pod.).

Laminácia pre vyššiu odolnosť

Okrem puzdrového lamina používame na ochranu tlačovín aj iné druhy:
Bezpečnostné – Lamino odolné voči škrabancom, ktoré dodá tlačovine vysokú pevnosť, no tiež zaujímavý vzhľad. Používame ho najmä na tlačoviny s veľkými tmavými plochami, oproti iným druhom lamina je však drahšie.
Podlahové – Je určené na zvýšenie odolnosti samolepiek určených na podlahu (napr. na marketingové alebo bezpečnostné účely v priemysle).

Laminácia pre krajší vzhľad

Laminácia sa používa nielen za účelom ochrany tlačovín, ale aj na vylepšenie vzhľadu či dodanie elegancie tlačovinám. Na výslednom efekte sa pritom podieľajú faktory ako stupeň lesku, štruktúra či farebné prevedenie. Rozlišujeme:

Lesklé lamino – Je najlacnejšie a najčastejšie používané. Tlačovinám dodá odolnosť voči mechanickému poškodeniu i znečisteniu, v neposlednom rade tiež zvyšuje kontrast farieb tlačoviny, a tým vylepšuje jej celkový vzhľad.

Zdroj: Polygrafické centrum

Matné lamino – Matne laminovaná tlačovina pôsobí vizuálne príťažlivejšie než lesklá. Vďaka matnému povrchu zabraňuje odleskom svetla a je teda vhodné na tlačoviny, pri ktorých predpokladáte použitie v exteriéri alebo pri silnom svetle. Matné lamino je navyše príjemné na dotyk a môžete ho popisovať perom či ceruzkou. Často sa používa v kombinácii s parciálnym lakom, kedy sa lakuje iba časť tlačoviny. Nevýhodou matného lamina je o niečo vyššia cena oproti lesklému.

Zdroj: Polygrafické centrum

Polomatné lamino – Z hľadiska vzhľadu je to niečo medzi lesklým a matným laminom.

Zamatové lamino – Nazýva sa aj soft touch lamino a okrem toho, že je veľmi príjemné na dotyk, dodá vašim tlačovinám mimoriadne elegantný až exkluzívny vzhľad. Najčastejšie je teda používané pre katalógy luxusných produktov, brožúry, magazíny či časopisy. Odrádzať od aplikácie zamatového lamina môže o niečo vyššia cena.

Zdroj: Polygrafické centrum

Štruktúrované lamino – Vytvára na tlačovine povrch so štruktúrou pomarančovej kôry, mriežky, kože, kovu a pod. Štruktúrované lamino patrí medzi tie drahšie a používame ho spravidla na obálky časopisov, katalógov či kníh, hodí sa však aj na vizitky a ďalšie druhy tlačovín.

Ďalšie typy – Pre dosiahnutie unikátneho vzhľadu tlačovín možno použiť aj rôzne farebné druhy lamín, napríklad strieborné, metalické či lamino s holografickým efektom.

Zdroj: Polygrafické centrum

Zhrnutie na záver:

  • podstata laminácie spočíva v nanesení špeciálnej laminovacej fólie z polypropylénu alebo polyesteru,
  • laminácia môže prebiehať za tepla, za studena suchou cestou alebo za studena mokrou cestou,
  • pri mokrom laminovaní sa môžu tenké tlačoviny vplyvom vlhkosti v lepidle zvlniť,
  • pre dodanie vodotesnosti tlačovine sa používa puzdrové lamino (nazývané aj vreckové či kapsové),
  • v závislosti od požiadaviek (vzhľad, odolnosť voči oteru a pod.) sa používajú rôzne druhy laminovacích fólií, ktoré môžu tlačovinám dodať exkluzívny vzhľad i mimoriadnu odolnosť.
.