Špeciálnymi väzbami pomenúvame všetky ostatné typy väzieb, ktoré sa nezaraďujú medzi mäkké alebo tvrdé väzby, o ktorých sme písali v predchádzajúcich dvoch článkoch. Neznamená to ale, že by sa používali viac alebo menej. Každá špeciálna väzba je typická pre určitý okruh produktov.

Aké špeciálne knižné väzby rozlišujeme

Špirálová väzba

Využíva sa nielen na stolové a nástenné kalendáre, písacie bloky či manuály a návody, ale aj na moderne navrhnuté brožúry a katalógy. Je možné využiť dva typy špirál – kovové, ktoré majú 34 alebo 21 krúžkov, a plastové s 21 krúžkami.

Obr.: Špirálová väzba. Zdroj: Polygrafické centrum

Špirálovú väzbu využívame na zviazanie od 2 do cca 450 listov papiera s bežnou plošnou hmotnosťou 80 g/m2 (v závislosti na použitom viazacom zariadení a spotrebnom materiáli). Pri všetkých typoch je možné využiť širokú škálu farebných prevedení. Existuje viacero druhov špirálových väzieb. Pri použití väzby na nástenných kalendároch je možné vložiť do špirály jeden alebo dva háčiky na zavesenie.

Obr.: Špirálová väzba. Zdroj: Polygrafické centrum

TwinWire

Názov TwinWire má zaregistrovaný britská firma James Burn ako označenie špeciálneho druhu kovovej väzby. V doslovnom preklade znamená „dvojitý drôt“ – u nás sa tento typ špirálovej väzby niekedy nazýva aj „dvojitá kovová špirála“, aj keď so skutočnou špirálou nemá nič spoločné. Ide totiž o špeciálny hrebeň vytvarovaný z jedného drôtu tak, aby každé oko, ktoré vstupuje do otvorov vyseknutých v listoch papiera, bolo vytvorené vždy dvomi rovnobežnými drôtmi. V súčasnosti ide o najdokonalejšiu krúžkovú väzbu. Umožňuje otáčanie listov o 360 stupňov bez posunutia stránok. Používa sa hlavne pri manuáloch a, samozrejme, stolových a nástenných kalendároch.

Obr.: TwinWire väzba. Zdroj: Polygrafické centrum

Hrebeňová väzba

Hrebeňová väzba vyniká svojou jednoduchosťou a rýchlosťou zhotovenia. Dokumenty sú pri nej zviazané plastovým hrebeňom. Ako predná strana zviazaného dokumentu sa zvyčajne používa transparentná fólia a ako zadná strana kartón v rôznom prevedení. Konštrukcia hrebeňa umožňuje viacnásobné použitie, pridávanie a odoberanie listov. Využíva sa však len pri veľmi malých nákladoch.

Obr.: Hrebeňová väzba. Zdroj: Polygrafické centrum

Termoväzba

Termoväzba, alebo aj tepelná väzba, sa radí medzi nerozoberateľné väzby. Dokumenty sa viažu pomocou stroja do dosiek, kde predná strana je vyrobená z priehľadnej PVC fólie a zadná strana z lesklého kartónu.

Obr.: Termoväzba. Zdroj: Polygrafické centrum

Týmto spôsobom väzby je možné zviazať od 10 do 120 listov formátu A4. Využíva sa hlavne na viazanie bakalárskych a diplomových prác, ale aj návodov či manuálov.

Obr.: Termoväzba. Zdroj: Polygrafické centrum

Unibind

Unibind je tepelná väzba, ktorú je možné rozoberať, a tým umožňuje výmenu listov aj po zviazaní dokumentu. Unikátny oceľový U-profil v chrbte väzby zabraňuje namáhaniu dokumentu v mieste spoja a oceľový pásik zaručuje pevnosť a dlhodobú životnosť.

Obr.: Unibind väzba. Zdroj: Polygrafické centrum

Tak ako pri termoväzbe sa dokumenty viažu pomocou stroja do dosiek. Tento typ väzby ponúka na výber mäkký alebo tvrdý variant väzby. Pri mäkkom type je predná strana vyrobená z priehľadnej PVC fólie a zadná strana z lesklého kartónu, alebo naopak. Pri tvrdom type Unibind väzby sú listy dokumentu zviazané do tvrdých dosiek. Na výber je viacero farebných prevedení obálok. Tak ako termoväzba, aj Unibind sa využíva hlavne na viazanie bakalárskych a diplomových prác, ale tiež výročných správ.

Obr.: Unibind väzba. Zdroj: Polygrafické centrum

Väzba Relido

Tento typ patrí medzi najrýchlejší spôsob viazania vďaka svojmu spracovaniu bez použitia stroja. Na voľné listy sa nasúvajú lišty, ktoré vďaka výstuži v mieste ohybu dokážu hárky papiera spoľahlivo udržať. Okraje chrbta dokumentu sú po krajoch zahnuté pre ľahšie vsúvanie listov. Relido väzba umožňuje pridávanie a odoberanie strán.

Obr.: Relido väzba. Zdroj: Polygrafické centrum

V ďalšom článku zo seriálu Knihárske spracovanie sa budeme venovať knihárskym operáciám. Dozviete sa v ňom, ako knihárske operácie delíme, čo chápeme pod pojmom kašírovanie alebo personalizácia.

Tento článok je treťou časťou seriálu Knihárske spracovanie. Mohlo by vás zaujímať aj:

.