Polygrafia & služby

Knihárske operácie 3: Vkladanie, znášanie a kašírovanie

V predchádzajúcich dvoch dieloch sme si už vysvetlili, ako základné knihárske operácie ovplyvňujú kvalitu a účel tlačoviny a prečo sú dôležitou súčasťou procesu jej výroby. V dnešnej poslednej časti si predstavíme tri knihárske operácie – vkladanie, znášanie a kašírovanie. Každá z nich je úplne odlišná, čo sa týka spracovania aj výsledného účelu tlačoviny.

Polygrafia & služby

Knihárske operácie 1: Skladanie a bigovanie

Knihárske operácie sú mimoriadne dôležitou súčasťou celého procesu výroby tlačoviny. V mnohých prípadoch výrazne ovplyvňujú kvalitu prevedenia a splnenie celkového účelu, na ktorý sú tlačoviny určené. Ich vhodné optimalizovanie so samotnou výrobou ovplyvňuje aj časovú a ekonomickú náročnosť celej realizácie. Bežne využívame rôzne druhy skladania, perforácií, dierovania a ďalšie špecifické formy úprav. V dnešnej časti si povieme viac o skladaní (falcovaní) a bigovaní (ryhovaní).

Polygrafia & služby

Knihárske spracovanie 2: Tvrdé knižné väzby

V minulom článku sme sa venovali všeobecným informáciám o väzbách a ich mäkkom variante. Dnes si bližšie predstavíme tvrdé knižné väzby, ktoré sú odolnejšie, ale ich výroba je náročnejšia a drahšia. Má niekoľko štádií: zhotovenie knižného bloku, zhotovenie knižných dosák, spojenie knižného bloku s doskami a dokončenie vonkajšou úpravou knihy.

Polygrafia & služby

Knihárske spracovanie 1: Mäkké knižné väzby

Pri výbere väzby zohľadňujeme vždy celkovú technickú špecifikáciu produktu (materiál, rozsah a iné), aby pri následnom používaní tlačoviny nedochádzalo k nežiaducemu znehodnoteniu. Pri niektorých produktoch – hlavne v prípade kníh či katalógov – môže byť typ väzby súčasne aj kreatívnym prvkom produktu. V praxi sa u nás zaužívalo označenie väzieb V1 až V9. Toto označenie je však používané len na území Slovenska a Čiech. V iných krajinách EÚ by ste ho hľadali márne.