Bežné knihy síce môžu byť veľkou studnicou inšpiratívnych myšlienok alebo vedomostí, informácie z nich však väčšinou iba pasívne prijímame. Niektorí autori sa preto snažia čitateľa do deja priamo zapojiť, napríklad prostredníctvom internetových stránok s doplnkovými informáciami alebo diskusným fórom zameraným na dané témy. V článku vám predstavíme niekoľko príkladov interaktívnych kníh.
Interaktivita nie je len pre deti
Možno vás v kníhkupectvách zaujali knihy pre deti obohatené o rôzne doplnky, s ktorými sa dá pohybovať, o možnosti odkrývať časti textu alebo obrázky a pod. Interaktívne knihy však môžu byť aj súčasťou sveta dospelých. Dokážu nás zabaviť, zbaviť stresu, ale tiež nahradiť to, čo nám v každodennej rutine chýba. Podobne ako ručne písané denníky, o ktorých píšeme v článku, aj interaktívne knihy môžu naštartovať vašu tvorivosť, ktorá sa pri dennom kontakte s textom na obrazovkách počítačov a smartfónov stráca.
Je dokázané, že pri interaktívnej práci s textom, akou je napríklad ručné písanie, sa vytvára medzi čitateľom a textom pevnejšie puto. Myšlienky sa tak lepšie vryjú do pamäti čitateľa a zážitok, ktorý si odnesie, bude silnejší.
Kniha ako textová hra
Prvé generácie počítačových hráčov zabávali textové hry, ktoré boli akýmisi interaktívnymi príbehmi. Dej sa vyvíjal na základe toho, ktorú z ponúkaných akcií si hráč v danej situácii vybral. Bolo to v dobe, kedy počítače nedokázali zobrazovať grafiku, iba text.
Kniha Infected: Volume 1 (Click Your Poison) zasadená do fiktívneho prostredia zombie apokalypsy pripomína presne tieto hry. Nemôžete ju ovládať klávesnicou ako na počítači, interaktivitu však autor James Schannep vyriešil tak, že na základe zvolenej akcie musíte knihu pretočiť na konkrétnu stránku, kde dej pokračuje a vyvíja sa podľa vašej voľby. Podobnou knihou je aj To Be or Not to Be: A Chooseable-Path Adventure, v ktorej autor Ryan North do podoby interaktívneho príbehu spracoval divadelnú hru W. Shakespeara – Hamlet.
Kniha ako osobný denník
Rodinná kronika alebo denník je ideálnym spôsobom, ako si uchovať zaujímavé udalosti, ale aj myšlienky a múdrosť našich starých či prastarých rodičov a ďalších predkov. Veľa ľudí však nevie, ako s písaním začať a čo zaznamenávať. Pomocnú ruku podajú čitateľovi interaktívne rodinné denníky. Príkladom sú napr. knihy od Moniky Kopřivovej s názvom Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj (preložené z češtiny). Sú určené pre starých rodičov, ktorí tak nielenže uchovajú svoje vzácne spomienky, ale budú si precvičovať aj pamäť a mentálne schopnosti, čo je v starobe mimoriadne dôležité. Knihy obsahujú konkrétne otázky týkajúce sa udalostí a životných období, na ktoré si starí rodičia majú spomenúť. Navyše si do nich môžu lepiť fotografie či pokojne aj kresliť.
Okrem uvedených dvoch titulov napísala autorka aj ďalšie podobné knihy. Pre matky je to Maminko, vyprávěj o vaření či Naše výlety s podtitulom Kniha na plánovanie a zaznamenávanie rodinných výletov.
Knihy na kreativitu
Vedenie denníka je síce tiež kreatívna činnosť, existujú však aj knihy, ktoré „nakopnú“ kreativitu ešte viac. Práve také knihy sú špecialitou autorky a konceptuálnej umelkyne Keri Smithovej. Jej kniha Imaginární svět čitateľa podnecuje práve k tomu, čo hovorí jej názov. Môže si v nej vytvoriť svoj imaginárny svet, do ktorého vždy túžil uniknúť z toho skutočného. Môže si nakresliť mapu tohto sveta a zapisovať prvky, ktoré budú inšpiráciou pre ďalšie snívanie a imaginárne príbehy.
Kniha s názvom Dodělej tuhle knihu, naopak, nabáda čitateľa, aby dokončil naznačený príbeh a zároveň tým rozlúštil záhadu. V knihe Seš divnej zase autorka ponúka čitateľovi najrôznejšie aktivity, ktoré pomôžu popustiť uzdu jeho kreativite. Vďaka nej sa môže vrátiť do bezstarostných detských čias, v ktorých mu nezáležalo na názoroch okolia.
Elizabeth Moriah na to išla od začiatku a vytvorila knihu s názvom Create this book (v preklade „Vytvor túto knihu“). Je plná návodov a tipov na vytvorenie nielen textovej, ale aj vizuálnej stránky knihy s pomocou rôznych materiálov (lepenie fotografií, použitie akrylových farieb, uhlíkov a pod.).
Knihy, ktoré zbavia stresu
Tzv. antistresové maľovanky pre dospelých určite poznáte. V posledných rokoch vychádzajú desiatky takýchto titulov, niektoré doplnené o motivačné citáty alebo inšpiratívne texty. Ešte ďalej však ide kniha Destrukční deník od už spomínanej Keri Smithovej. Jednotlivé stránky radí autorka poškodiť, zničiť či „vyzdobiť“ najrôznejšími spôsobmi. Čitateľ sa tak môže „vyblázniť“, pričom naplno využije svoj tvorivý potenciál a odbúra svoj stres.
Limitom je iba vaša fantázia
Ako vidíte, interaktívne knižky dokážu aj dospelému čitateľovi poskytnúť omnoho intenzívnejší zážitok ako tie bežné, z ktorých iba pasívne prijíma informácie. A to sme spomenuli iba ich zlomok. Možností je veľa a aj vďaka súčasným technológiám a polygrafickým technikám môžu knihy priniesť čitateľovi nevšedný zážitok. Ak teda uvažujete o vytvorení interaktívnej knihy, limitovaní ste iba svojou fantáziou.
Sledujeme trendy (nielen) z polygrafie za vás
Prihláste sa na odber newslettra a buďte v obraze.
Ďakujeme!
Vaša adresa bola zaradená do zoznamu odberateľov.