Kniha, ktorá „ušije“ príbeh na mieru každému dieťaťu. To je cesta, ako našich najmenších aj v modernej dobe pritiahnuť naspäť k čítaniu a ukázať im, že zvedavosť a rozvoj fantázie ešte nie je prežitkom. Ako sa tvorí personalizovaná kniha a čím je takáto kniha výnimočná? Aké boli začiatky projektu Príbehovo?

Prečo práve detské knihy na mieru

Výskumy dokazujú, že publikácie, akokoľvek atraktívne a kvalitné, ustupujú do úzadia a nahrádzajú ich moderné technológie. Práve preto sme sa rozhodli vytvoriť Príbehovo. Knihy, ktoré podporia detskú zvedavosť tým, že rozpovedia príbeh o každom dieťati s využitím jeho mena, obľúbených farieb, fotografií a informácií o jeho vlastnom živote. Jednoducho, personalizované knihy pre deti na mieru.

Ako personalizovaná kniha vzniká

Na začiatku stoja rodičia, ktorí majú chuť venovať svojmu dieťaťu hodnotnú knihu s originálnym obsahom. Keď zašlú potrebné informácie o svojej ratolesti a fotografie pomocou internetového dotazníka, pustíme sa do tvorby knihy Príbehovo. Na mieru prispôsobujeme jej obsah, farebnosť aj ilustrácie, pridávame fotografie i osobné venovania od rodičov či blízkych. Následne sa knihy po jednom kuse tlačia pomocou kvalitnej digitálnej tlače, lepia, zošívajú a po kusoch potom putujú až k dverám konkrétnych detí.

Obsahovo sme ich navrhli spôsobom prelínajúceho sa deja tak, aby deti s rodičmi čítali na pokračovanie. Tak si spoločne vytvoria zvyk čítania a po 12 dňoch, teda 12 kapitolách, vyžadujú samotní drobci nové a nové podnety na čítanie.

Každá kniha Príbehovo je originálna a doslova ušitá na mieru. Kniha sama osebe nemá bez svojho majiteľa zmysel, a preto je celkom jedinečná. Presne ako jej hlavný hrdina. Práve tento aspekt je tým najhodnotnejším a zároveň najťažšie splniteľným.

personalizovaná kniha
Zdroj: Príbehovo

Aké boli začiatky Príbehova

Tvorba osobnej knihy, hľadanie správnych ľudí na správnom mieste, zosúladenie procesov tak, aby ich výsledok do seba zapadol esteticky, logisticky (a logicky) i finančne, nám zabralo takmer rok. Mali sme však veľké šťastie na všetkých, ktorí sa na knihe podieľajú. Od ilustrátorky cez grafikov až po jeden z najdôležitejších článkov – kľúčového dodávateľa.

Už na začiatku sme si stanovili niekoľko kritérií, z ktorých sme jednoducho neboli ochotní zľaviť. Knihy mali vychádzať v šitej väzbe V8 s tvrdou matnou obálkou. Potrebovali sme, aby boli dostatočne odolné voči nezbedným detským rúčkam, ale zároveň pripravené na kreslenie a doplňovanie interaktívnych úloh, ktoré kniha obsahuje. Keďže celý obchod je postavený na princípe online objednávania, musí byť proces rýchly, spoľahlivý a veľmi flexibilný, čo sa týka nákladu aj času spracovania.

Aj kvôli náročným požiadavkám sa nám v prvom polroku prípravy projektu nedarilo nájsť dodávateľa, ktorý by dokázal naplniť očakávania, či už z praktického, estetického alebo finančného hľadiska. Zvládnuť umenie ručného šitia kníh sa dnes už považuje za veľkú raritu, rovnako ako kvalitná tlač kníh, pokiaľ nejde o tisícové náklady. Skĺbenie celého procesu naviac nie je pre väčšinu veľkých etablovaných firiem na trhu atraktívne. Preto sme po čase postupne strácali nádej, že sa nám realizácia projektu môže podariť podľa predstáv.

Našťastie sme nakoniec nečakane našli veľmi spoľahlivého partnera, s ktorým sme pôvodne pracovali na celkom odlišnom projekte tlače a distribúcie. Ten dokázal Príbehovo z teoretickej roviny preniesť do reality a splniť tak náš malý sen o vydávaní vlastných osobných kníh pre deti.

personalizovaná kniha Príbehovo
Zdroj: Príbehovo

Ako príbeh(ovo) pokračuje ďalej…

Dnes sa o projekte postupne dozvedajú rodičia, starí rodičia aj blízki detí, ktorým sa náš nápad páči, a tešia sa, keď nový druh zážitku z čítania vyskúšajú na vlastnej koži. Po prvej skúsenosti sú väčšinou príjemne prekvapení z toho, ako kniha nenútene podáva personalizované informácie o dieťatku tak, aby ich vždy prekvapili a vtiahli hlbšie do deja. Veľmi pozitívne hodnotia aj samotné praktické prevedenie knihy.

Neostáva nám teda iné, len plánovať tvorbu ďalších kníh so zachovaním rovnakej kvality a spolupráce so spoľahlivými partnermi a veriť, že Príbehovo bude ďalej rásť so svojimi čitateľmi.

Osobná kniha Príbehovo
Zdroj: Príbehovo
.