Papierové obrúsky a rozetky predstavujú šikovné doplnky, vďaka ktorým môžete na dennej báze prezentovať svoju značku či spoločnosť, a to nevtieravým, no efektným spôsobom. Stretnete sa s nimi nielen v hoteloch, baroch a reštauráciách, ale aj na rozličných mítingoch s klientmi, pri pohovoroch alebo na firemných eventoch a oslavách. Čo by ste o nich mali vedieť?

Začiatok letopočtu – prvé obrúsky na scéne

Podľa zachovaných prameňov vznikli koktailové servítky pripomínajúce tie súčasné už niekedy v prvom storočí nášho letopočtu, konkrétne v Číne za vlády dynastie Tchang. Číňania v tom čase využívali malé skladané papierové obrúsky prezývané chih pha, ktoré slúžili ako podložky pod čajové šálky. Prešlo však celé tisícročie, kým svetlo sveta uzreli prvé moderné servítky, respektíve papierové obrúsky.

Vedeli ste, že…?
Sparťania na utieranie rúk používali malú hrudku cesta, ktorej sa hovorilo apomagdalia, neskôr vraj na rovnaký účel slúžil chlieb. Starí Rimania boli údajne prvým národom, ktorý začal využívať textilné obrúsky počas stolovania. Hostia si dokonca nosili svoje vlastné „mappae“, do ktorých si okrem iného balili jedlo na cestu.

Obrúsky sa vytratili v období stredoveku, avšak neskôr ich funkciu nahradili obrusy, do ktorých si hostia pri stole bez okolkov utierali ústa. Malé textilné obrúsky sa opäť objavili na prelome 16. a 17. storočia. Keď v 18. storočí ľudia pri stolovaní postupne začali jesť vidličkami, veľkosť obrúskov sa výrazne zmenšila. Vďaka elegantnému hodovaniu a používaniu príboru postačilo decentné utretie úst.

Firemné koktaily odštartovali éru servítok

Prvé papierové obrúsky predstavila svetu v roku 1887 americká spoločnosť John Dickinson Stationery na svojej oslave. Avšak tento „vynález“ sa neuchytil ihneď. Na trh sa servítky dostali až v roku 1931, keď ich začala vyrábať a predávať papierenská firma Scott Paper Company. Nie je úplne jasné, kedy sa papierové obrúsky začali používať vo veľkom, predpokladá sa však, že ich „éra“ odštartovala niekedy na prelome 40. a 50. rokov, keď sa rozhojnili firemné koktailové párty.

Široké využitie papierových obrúskov

Servítky sú dnes nevyhnutnou súčasťou gastronomického aj firemného prostredia. Plnia praktickú i dekoračnú úlohu. Nájdete ich na reštauračných stoloch, recepciách i v zasadačkách, ale svoje „poslanie“ splnia aj na cateringoch či stand-by stolíkoch. Jednoducho, zotrieť zvyšky jedla z úst sa hodí po každej jednohubke, kanapke či koláčiku. Hostia ich môžu mať kedykoľvek poruke, pričom sa im do pamäti vryje logo hostiteľskej spoločnosti. Okrem klasických bielych papierových obrúskov môžete staviť na farebné alternatívy, prípadne servítky potlačené zaujímavým motívom.

Zdroj: Polygrafické centrum

Novodobé „čipkované“ doplnky

Rozetky sú o čosi špecifickejšie než papierové obrúsky. Ich funkcia je síce takisto dekoračná, no zároveň aj ochranná a hygienická. V podstate ide o papierovú verziu klasických čipkovaných dečiek, ktoré v minulosti krášlili nielen konferenčné stolíky, ale boli tiež súčasťou prestierania. Ako prvý začal čipkované obrúsky predávať istý londýnsky predajca textilného tovaru.

V domácnostiach zažili čipkované dekorácie najväčšiu popularitu v 19. storočí, kedy slúžili ako ochrana drevených tabúľ pred škrabancami od príboru, tekutinami či škvrnami. Pre dečky boli typické háčkované vzory, z ktorých sa neskôr vyvinuli akési čipkované mandaly. Podobný dekoračný princíp v podstate zachovávajú aj súčasné papierové rozetky.

Multifunkčný papierový výrobok

Moderné rozetky sú na rozdiel od dekoračných obrúskov jednorazové, takže sa nemusíte obávať škvŕn od jedla, rozliatej kávy alebo vína. Sú vyrobené zo špeciálneho papiera, ktorý je vhodný na styk s potravinami. Rozetky si vďaka ornamentom vytlačeným po okrajoch zachovávajú elegantný a slávnostný charakter. Zároveň sú nesmierne praktické, keďže zadržia prípadnú vlhkosť či teplo z horúcich pokrmov a nápojov, ktoré by mohli poškodiť povrch stola. Vedľajším efektom, ktorý určite oceníte, je tlmenie zvukov pri manipulácii s keramikou, sklom či porcelánom.

Vedeli ste, že…?
V prípade potreby sa dajú využiť aj pri skladovaní tanierov a pohárikov, pričom potravinárske rozetky vložené medzi jednotlivé kusy chránia servis pred prípadnými škrabancami, ale aj prachom.

Typické rozetky majú priemer okolo 10 cm, ale môžete si nechať zhotoviť aj väčšie, trebárs 30-centimetrové. Akými spôsobmi sa dajú využiť? Uložte ich pod dezerty, koláčiky, čajové i slané pečivo, chlebíčky, kávové či čajové poháre, servírovacie podnosy, misy alebo tortové taniere. Čiastočne môžu plniť funkciu podpivníkov, pričom vyniknú najmä pod pohármi na stopkách.

Rozetky štandardné alebo na mieru?

Vybrať si môžete z množstva tvarov a veľkostí, ktoré vám ponúkne dodávateľ. Každý má totiž svoje vlastné štandardné výsekové formy, takže k dispozícii máte okrúhle aj štvorcové alternatívy, rozetky s výsekom alebo bez neho. Samozrejme, výrobca vám vyhotoví aj tvar na mieru presne podľa vašich požiadaviek. Rozetky možno tak ako obrúsky potlačiť motívom alebo logom.

Zdroj: Polygrafické centrum

Rozetky sa dodávajú bez potlače iba razené alebo s jednofarebnou až štvorfarebnou jednostrannou potlačou. Jednovrstvové rozetky sa vyrábajú z razeného alebo hladkého papiera s gramážou 50 – 60 g, ktorý je vhodný pre styk s potravinami. V tomto prípade minimálny odber začína od tisíc kusov. Štvor- až šesťvrstvové rozetky sú zo 100 % celulózy, ktorá je rovnako vhodná pre styk s jedlom. Minimálny počet pri odbere býva 10-tisíc kusov.

Papierové obrúsky ani rozetky nie sú finančne náročné. Obidvoje sú elegantné a plnia svoju funkciu. Navyše vám spravia neoceniteľnú službu v prípade, že sa rozhodnete nechať ich potlačiť firemným logom alebo iným korporačným motívom.

.