V minulom článku sme sa venovali všeobecným informáciám o väzbách a ich mäkkom variante. Dnes si bližšie predstavíme tvrdé knižné väzby, ktoré sú odolnejšie, ale ich výroba je náročnejšia a drahšia. Má niekoľko štádií: zhotovenie knižného bloku, zhotovenie knižných dosák, spojenie knižného bloku s doskami a dokončenie vonkajšou úpravou knihy.

Aké tvrdé knižné väzby rozlišujeme

V6 – väzba tvrdá, „leporelo“

Jednotlivé lepenkové prírezy sú nakašírované potlačeným poťahom a vzájomne spojené mäkkým plátenným chrbtom. Blok leporela je po dokončení orezaný v hlave a v nohách. Väzba je známa hlavne z detských skladačiek – leporel.

Obr.: Tvrdá väzba V6. Zdroj: Polygrafické centrum

V7 – väzba tvrdá, poloplátenná

Poloplátenná tuhá väzba s okrajmi je šitá niťou, tavnou niťou alebo lepená. Ide o väzbu s kombinovaným poťahom. Knižné dosky sú potiahnuté papierom a chrbát knihy je potiahnutý plátnom či iným vhodným materiálom. Zložky knižného bloku sú znášané za sebou, blok je pred zavesením do dosiek opatrený predsádkami, môže byť doplnená lacetka (stužka) a kapitáliky, a blok je následne orezaný z troch strán.

Obr.: Tvrdá väzba V7. Zdroj: Polygrafické centrum

V súčasnosti je možné využiť širokú škálu plátien pre dané využitie. Plátno je možné opatriť potlačou, čím knihe dodáme ešte väčší punc originality.

Obr.: Tvrdá väzba V7 plátenná s potlačou. Zdroj: Polygrafické centrum

V8 – väzba tvrdá

Knižná väzba V8 je šitá niťou, tavnou niťou alebo lepená. Zložky knižného bloku sú znášané za sebou, blok je pred zavesením do dosiek opatrený predsádkami, môže byť doplnená lacetka a kapitáliky, a blok je následne orezaný z troch strán. Pri väčšom rozsahu strán musí byť chrbát zaoblený. Blok je zavesený do dosiek vlepením predsádok.

Obr.: Tvrdá väzba V8. Zdroj: Polygrafické centrum

Väzba V8 je plátenná väzba s okrajmi a s nekombinovaným poťahom, tzv. celoplátenná väzba. Môže mať aj prebal.

Obr.: Tvrdá väzba V8 potiahnutá kožou (vľavo) a tvrdá väzba V8 s prebalom (vpravo). Zdroj: Polygrafické centrum

Iné varianty väzby V8:

V8a (knižné dosky potiahnuté laminovaným papierom)

Knižné dosky sú v tomto prípade potiahnuté papierovým poťahom. Potlačený poťah sa laminuje lesklým alebo matným laminom a môže byť obohatený UV lakom alebo razbou.

V8b (knižné dosky len s papierovým poťahom)

Aj pri tejto väzbe sú knižné dosky potiahnuté papierovým poťahom, ktorý väčšinou býva potlačený. Po zavesení bloku do dosiek sa na knihu natiahne prebal. Ten slúži ako ochrana dosiek a zvyčajne je polaminovaný, môže byť zušľachtený UV lakom alebo razbou.

V8c (knižné dosky s iným poťahom vrátane vatovania)

Tento typ sa podobá už spomínaným V8a alebo V8b väzbám. Knižné dosky sú však potiahnuté iným materiálom, napríklad kožou alebo imitáciou kože (baladek), a na výrobu knižných dosiek sa môže použiť lepenka s vrstvou molitanu (peny).

V9 – väzba tvrdá s PVC doskami (z tuhých plastov)

Knižná väzba môže byť lepená, šitá niťou alebo tavnou niťou s doskami z tuhých plastov. Zložky knižného bloku sú znášané za sebou. Blok je pred zavesením do dosiek opatrený predsádkami, môže byť doplnená lacetka a kapitáliky, a blok sa oreže z troch strán. Pri väčšom rozsahu strán musí byť chrbát zaoblený.

Obr.: Tvrdá väzba V9 s PVC obalom. Zdroj: Polygrafické centrum

Iný variant väzby V9:

V9a (PVC dosky z mäkčených plastov)

Pri tomto variante dosky pozostávajú z mäkčených plastov.

Krátky slovník na záver

  • Prírez: lepenka alebo papier rezaním upravený na požadovaný rozmer.
  • Kašírovanie: proces, pri ktorom sa motív vytlačený na papier alebo samolepku strojovo alebo ručne plošne nalepí na tvrdú podložku (kartón, lepenka, plastová doska).
  • Lacetka: záložková stužka, ktorá sa používa predovšetkým pri knihách s tvrdou väzbou. Štandardne je biela, pre lepší efekt je možné vyhotoviť ju aj v iných farbách. Je prilepená k hornému okraju chrbta knižného bloku a slúži na zakladanie určitého miesta v knihe. Je možné použiť aj viac lacetiek v rámci jednej knihy.
  • Predsádky: používajú sa pri knihách s tvrdou väzbou. Je to dvojlist štandardne hrubšieho papiera, ako je v knižnom bloku, pričom spája práve knižný blok s doskami. V knihe sú vždy dve predsádky – predná a zadná. Môžu byť aj potlačené a využité na grafické spestrenie knihy.
  • Kapitáliky: používajú sa pri knihách s tvrdou väzbou. Ide o ozdobnú textilnú lemovku nalepenú na okraje knižného bloku, ktorá zakrýva dutinu medzi chrbtom knižného bloku a knižnými doskami.

Tento článok je druhou časťou seriálu Knihárske spracovanie. Mohlo by vás zaujímať aj:

.