S postupnou digitalizáciou všetkého okolo nás začali niektorí uprednostňovať elektronické knihy a tlačoviny. Na prvý pohľad sa môže zdať, že klasický papier má viac nevýhod, keďže produkuje aj viditeľný odpad. Rôzne tlačoviny však môžu po použití plniť aj sekundárnu úlohu. Dáme vám zopár tipov, ako ich využiť.

Upcycling nielen ako ochrana prostredia

Elektronické knihy a materiály majú nepochybne viacero výhod. Ich výrobou nevzniká priamy odpad, desiatky až stovky z nich si môžete vziať so sebou uložené v čítačke či tablete a ich distribúcia je záležitosťou niekoľkých kliknutí. Napriek týmto ich prednostiam zostávajú tradičné tlačené materiály vo veľkej obľube, keďže oproti elektronickým „tlačovinám“ ponúkajú iný pôžitok z čítania, ako aj z ich samotného vlastnenia.

Prevracanie stránok, hmatové vnímanie štruktúry papiera, možnosť robiť si poznámky na okraji strán či slávnych „rožkov“ namiesto záložiek, nezávislosť na elektrickej energii a technike, farby ilustrácií neskreslené kvalitou monitora, pohľad na zaplnenú knižnicu, ktorá odzrkadľuje identitu majiteľa a je dekoráciou priestoru, či už domáceho, alebo firemného – to všetko (a viac) hrá v prospech tradičných tlačených produktov. Okrem primárnej funkcie, ktorou je obyčajne odovzdanie nejakého posolstva, však môžu na rozdiel od elektronických verzií plniť aj sekundárnu funkciu. Nielen knihy, noviny a časopisy, ale aj ostatné papierové výrobky (škatule, obaly, letáky, katalógy, foldre a pod.) môžu nájsť aj iné využitie, než na aké boli pôvodne vyprodukované.

Zaujímavé využitie starých tlačovín sa skrýva pod pojmom upcycling alebo upcyklácia. Ako už iste tušíte, toto slovo vzniklo zo slova recycling (po slovensky recyklácia). Na rozdiel od recyklácie však nejde o spracovanie odpadu do podoby suroviny, ale vytvorenie niečoho úplne nového z vecí, pre ktoré už nemáme využitie.

Upcykláciou chránite životné prostredie, pretože predchádzate vzniku zbytočného odpadu. Okrem toho môžete prispôsobiť veľkosť a vzhľad vytváraných vecí charakteru priestoru a vášmu vkusu. Originálnymi dekoráciami oživíte váš príbytok či kanceláriu lepšie než tuctovými doplnkami z obchodov. Navyše, vytváranie niečoho nového je vynikajúcou formou aktívneho odpočinku.

Niekoľko tipov, ako zužitkovať starý papier či tlačoviny

Fotoalbumy, visačky a kartičky

Za posledné roky sa u nás rozšírila populárna technika, známa ako scrapbooking. Ide v podstate o podobný postup ako pri koláži, t. j. výrobu dekorácií z ústrižkov papiera. Hoci sa na scrapbooking predávajú aj špeciálne farebné dekoračné papiere s rôznymi vzormi, nič vám nebráni použiť ústrižky starých novín, časopisov, katalógov, kníh atď.

Zdroj: Olya P/Unsplash

Táto technika sa často používa napr. na výrobu fotoalbumov, denníkov, ročeniek a narodeninových či vianočných prianí. Ak použijete kartón, výkres či hrubší papier, môžete vytvoriť aj pôsobivé visačky na darčeky s menom obdarovaného či originálne menovky na oslavu alebo udalosť s väčším počtom hostí. Tie môžete preložiť na polovicu a položiť na stôl alebo zavesiť na stoličku ako visačky. Tejto technike sa hovorí aj cardmaking.

Vymeňte obrazy za moodboard

Visionboard a moodboard pochádzajú z kreatívneho priemyslu, kde slúžia na vizuálnu prezentáciu pripravovaného produktu či služby. Postupne si nachádzajú miesto aj v interiéroch domácností, kde však majú prirodzene iné využitie. Visionboard je v podstate typ nástenky vo forme koláže. Jeho účelom je, aby ste si vizualizovali nejaký cieľ, ktorý chcete v pracovnom či súkromnom živote dosiahnuť. Visionboard má teda pôsobiť ako neustála motivácia, ktorá by vás k cieľu mala postupne posúvať. Ak si však na ňom dáte záležať, môžete ním svoj životný priestor aj skrášliť.

Zdroj: Pixabay

Moodboard má podobný názov, jeho význam je však čisto dekoračný. Ide v podstate o akýsi obraz tvorený kolážou z najrôznejších druhov papiera. Nemusíte naň použiť iba obrázky, ale aj papiere s rôznymi farbami alebo vzormi.

Zdroj: Freepik
Zdroj: Pixabay

Pokiaľ máte trochu maliarskeho talentu, jednoduchšou, no zaujímavou formou môže byť maľovanie či kreslenie na staré noviny. Prípadne rôzne farebné vyznačovanie jednotlivých písmen tak, aby tvorili zaujímavé obrazce.

Zdroj: Pixabay

Tip pre vás:
Moodboardy a maľby na novinách môžete odfotiť a dať vytlačiť napr. vo forme plagátov, prípadne používať v budúcnosti ako motívy pre ďalšie tlačoviny či predmety. Pri tlači môžete využiť aj rôzne povrchové efekty, čo vaše dielo posunie na novú úroveň.

Dekorácie i praktické doplnky

Tradičnú japonskú techniku skladania papiera origami už určite poznáte. Hoci na to väčšina ľudí používa farebné papiere, nič vám nebráni použiť aj ústrižky alebo celé stránky novín či časopisov. Pri skladaní origami sa navyše naučíte trpezlivosti a zrelaxujete.

Zdroj: Pixabay

Z použitého papiera však môžete poskladať aj omnoho praktickejšie doplnky. Môže ísť napr. o úložné krabičky na drobnosti, rozdeľovače do zásuviek, rámiky na fotografie atď. Ak vám pevnosť krabíc z papiera nestačí, môžete využiť techniku scrapbookingu a polepiť si kartónovú či drevenú úložnú krabicu, ktorú ste kúpili v obchode. Zo starých kníh a časopisov zas môžete urobiť rôzne nástenné inštalácie či stojany. Výhodou takto vyrobených doplnkov je okrem originálneho vzhľadu aj to, že ich rozmery môžete na milimeter presne prispôsobiť potrebám vášho bytu či kancelárie.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Unsplash

Z použitých tlačovín možno vytvoriť napríklad aj nástenné hodiny. Môžete ich nechať bez ciferníka, prípadne ciferník domaľovať. Hodinový strojček na batériu kúpite v špecializovaných e-shopoch za cenu do 10 eur.

Zdroj: media-cdn.tripadvisor.com

Tip pre vás:
Ak máte vo firme k dispozícii staré firemné tlačoviny (brožúry, katalógy, použité krabice s vaším logom a pod.), pouvažujte o ich druhotnom využití. Vďaka nim môžete vytvoriť unikátne dekorácie spojené s vašou firemnou identitou.

Papier namiesto prútia

Pletenie z prútia patrí na Slovensku k tradičným formám umenia. Napadlo vám niekedy, že podobnú pevnosť ako prútie môže mať stočený papier? Ten sa po stočení okolo špajdle spevní nanesením lepidla.

Takto vytvorený materiál na pletenie sa nazýva aj papierový pedig a hoci jeho výroba ani samotné pletenie nie je zložité, chce to trochu cviku. Na jeho výrobu sú ideálne veľké kusy papiera, ako napr. noviny. Lesklý papier z letákov a časopisov sa na tento účel nehodí, keďže naň lepidlo dobre nepriľne. Na pletenie z papiera sa používajú rôzne druhy väzieb, ktoré spravia z papiera prekvapivo pevný materiál. Vďaka tomu môžete takýmto pletením vyrobiť nielen dekorácie v podobe vencov a sošiek, ale tiež nádoby na odkladanie, lampy či dokonca koše. Jednotlivé roličky papiera môžete namoriť moridlom tak, aby pripomínali skutočné prútie a aby ste zakryli vytlačené písmená. Výsledný výrobok môžete tiež natrieť farbou na drevo.

Móda i nábytok z papiera

Vzali by ste si von kabelku z recyklovaného papiera? Možno si myslíte, že by nič neuniesla, pri využití správnych postupov spájania však môže byť taká pevná ako kabelka z kože či textilu. Pozrite si podrobný návod, ako na kabelku z papiera od nemeckej dizajnérky. Pre recyklovanú módu však nemusíme ísť vôbec ďaleko. Napríklad šikovní ľudia z Trnavy, ktorí fungujú pod názvom Pure love, vytvárajú elegantné peňaženky, o ktorých by ste na prvý pohľad nepovedali, že sú vyrobené z použitých tetrapakových obalov na mlieko či ovocné šťavy.

Zdroj: paper-shape.com

Ako sa vraví, fantázii sa medze nekladú, a papier nám môže poslúžiť na výrobu rôznych nevšedných (nielen) módnych doplnkov. Ak si trúfate na niečo veľkolepejšie, môžete sa pustiť aj do zložitejších „papierových“ projektov. Vyrábať nábytok z papiera možno neznie ako najlepší nápad, sú však ľudia, ktorí sa o to úspešne pokúsili. Inšpiráciou vám môže byť aj pohovka, ktorú zhotovil Ruben Iglesias zo Španielska. Samozrejme, ako základňa slúži pevná drevená paleta, povrch je však vytvorený z ústrižkov novín a časopisov. Vďaka tomu bude každý kus originál, aj keby ste sa pokúsili napodobniť konštrukčné postupy, aké použil autor. Vnútornú výplň tvoria guľôčky z pokrčených kusov novín a časopisov, ktoré sú príjemne mäkké a sediacemu poskytujú dokonalé pohodlie. Autor nezabudol ani na otvor, ktorým sa guľôčky dajú podľa potreby dopĺňať a zvýšiť tak pevnosť pohovky.

Foto: RUBCN, zdroj: upcycledzine.com

Tlačoviny premenené na nové originálne diela

Ako vidieť, staré tlačoviny môžu byť využité na desiatky spôsobov, chce to len trochu kreativity, inšpirácie a určitú dávku trpezlivosti. Môže ísť o aktivitu, ktorou si spestríte čas doma, ale aj v rámci teambuildingu v práci. Skôr, ako nepotrebný papier hodíte do zbernej nádoby, pouvažujte nad tým, či by predsa len ešte nemohol plniť nejaký zaujímavý účel.

.