Pri slove puzzle mnohým napadne zábavná aktivita – avšak viete, že puzzle ponúkajú aj ďalšie úžasné benefity? Pomáhajú rozvíjať sa a učiť, prinášajú relax a zlepšujú psychické zdravie. Dobrú službu pritom robia nielen deťom, ale aj dospelým. Využiť ich preto možno aj ako marketingový nástroj, ktorý zvýši popularitu firmy. Ako vznikli puzzle a aké sú ich výhody?

Ako vznikli puzzle

Prvú skladačku vytvoril rytec máp John Spilsbury v roku 1762. Jednu zo svojich majstrovských máp pripevnil na drevo a potom orezal krajiny. Dával ho deťom v miestnej škole, aby im pomohol pri výučbe zemepisu. Puzzle sa stali okamžitým hitom a tento koncept čoskoro nasledovali ďalší, ktorí okrem máp začali používať aj iné scény a obrázky.

Z akého materiálu sa puzzle vyrába

Puzzle sa spočiatku vyrábali len z dreva a ich výroba bola veľmi drahá, kvôli čomu boli luxusnou pomôckou predovšetkým pre vyššie vrstvy. Neskôr však prišla aj ich lacnejšia alternatíva – puzzle z kartónu. Hromadná výroba a lacná lepenka umožnili výrobcom výrazne znížiť ceny. Puzzle sa postupne preslávili aj medzi dospelými a pribúdali aj náročnejšie motívy.

Výhody puzzle

Pravdou je, že okrem toho, že sú puzzle zábavné, majú aj množstvo zdravotných benefitov. Medzi hlavné patria:

Mentálne cvičenie

Skladanie hlavolamov možno považovať za úplné mozgové cvičenie, pretože precvičuje pravú aj ľavú stranu hemisféry. Pravá strana má na starosti kreativitu, emócie a intuitívne myslenie, zatiaľ čo ľavá sa venuje logickej, objektívnej a metodickej stránke. Keď skladáte hádanku, obe strany musia komunikovať a spolupracovať, čím sa zlepšujú kognitívne funkcie.

Lepšie vizuálno-priestorové uvažovanie

Pri zostavovaní puzzle vidíte rôzne kúsky a musíte ich postupne umiestniť a pospájať do väčšieho obrázka. Pravidelné vykonávanie tohto cvičenia vám pomáha zlepšiť vaše priestorové uvažovanie.

Zlepšovanie pamäte

Puzzle posilňujú nervové spojenia. To zvyšuje duševnú rýchlosť a myšlienkové procesy. Keď cvičíte tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za ukladanie informácií, pomáha to udržiavať a zlepšovať krátkodobú pamäť.

Sebazdokonaľovanie

Skladanie puzzle vás naučí byť trpezlivejšími a sústredenejšími. Hodina, ktorú strávite pri puzzle, vám poskytne vhodný čas na ticho a premýšľanie. Ak na skladačke pracujete s partnerom (alebo tímom), učí vás kooperácii a tímovej práci. To všetko sú skvelé hodnoty, ktoré možno aplikovať aj na iné aspekty každodenného života.

Typy puzzle

Ak sa chcete ponoriť do sveta puzzle, máte na výber skutočne bohaté možnosti. V dnešnej dobe totiž na trhu nájdete skladačky od výmyslu sveta: cez obyčajné a jednoduché až po náročnejšie 3D priestorové puzzle.

1. 2D puzzle

Ploché, dvojrozmerné puzzle sú najbežnejším typom skladačky. Pri skúšaní nového koníčka sa často odporúča začínať s niečím nenáročným. Aj jednoduchšie skladačky vás však dokážu zabaviť na celé hodiny. Sú také pútavé, že sa nebudete obťažovať pozeraním na hodiny. Čím je obrázok zložitejší, tým väčšiu výzvu predstavuje, pretože je ťažšie identifikovať oblasti s vysokým kontrastom a farebné zóny na zoskupenie dielikov.

2. 3D puzzle

3D skladačka už neostáva na stole, ale tiahne sa do priestoru a výšky. Po dokončení 3D puzzle bude výsledkom nejaký trojrozmerný model. Najčastejším námetom 3D skladačiek sú slávne budovy. Môžete získať skladačky známych pamiatok, ako napríklad Eiffelovka, Notre Dame či Socha slobody.

Zdroj: ravensburger.org/cz/start/index.html

Puzzle na mieru

V minulosti sme si mohli kúpiť skladačky iba v obchodoch a použiť obrázky, ktoré navrhli iní ľudia. Ale v dnešnej dobe je možné stať sa tvorcom vlastných puzzle. Proces skladania puzzle môže byť naviac oveľa zaujímavejší, ak je prezentované niečo osobné. Najviac personalizované a jedinečné podklady pre puzzle sú, samozrejme, fotografie. Pre tvorbu skladačky je možné použiť akúkoľvek vlastnú fotografiu či obrázok. Môžete si tak zvečniť svoje dôležité životné momenty vo forme skladačky a po dokončení si ich umiestniť do svojej domácnosti.

Okrem osobných účelov však možno puzzle využiť aj na firemné účely ako darčeky partnerom alebo zákazníkom. Ide o skvelý spôsob, ako propagovať vaše podnikanie. Vyobrazené na nich môžu byť vaše kľúčové produkty, budova firmy, zábery z histórie podniku či čokoľvek iné, čo môže osloviť alebo zaujať obdarovaného. Používané môžu byť okrem iného ako bonus k nákupom, cena do súťaží na sociálnych sieťach, podpora predaja umiestnením v rôznych inštitúciách (napríklad v zdravotných zariadeniach, kde poslúži pacientom ako zábavka a zároveň nenásilná forma reklamy) atď. Zadovážiť sa dajú v rôznych tvaroch, veľkostiach aj náročnostiach, sú tak prispôsobiteľné rôznym cieľovým skupinám a ich výrobu ponúkajú rôzne spoločnosti.

Zdroj: Polygrafické centrum

Relax pre každého

Puzzle sú skvelé pre kognitívny rozvoj detí, ale sú tiež dobrým spôsobom, ako môžu aj dospelí stráviť kvalitný čas pri konštruktívnej a kreatívnej aktivite. Zvečnite svoje dôležité životné momenty, zviditeľnite svoju firmu či jednoducho rozvíjajte svoje zručnosti a mentálne zdravie pri tejto zábavnej činnosti, ktorá spája príjemné s užitočným.

.