Ak ste home office vyskúšali po prvý raz a dokázali ste podať rovnaké pracovné výkony ako vo firemnej kancelárii, gratulujeme vám. Patríte totiž k tej šťastnej menšine. Pre vás ostatných tu máme 5 tipov, ktoré vám pomôžu byť produktívnymi aj počas práce z domu.

1. Nastavte si pracovný režim

Mnohí ľudia si pod slovami stereotyp alebo rutina predstavia jednoducho nudu. Každodenná rutina a správne návyky nám však pomáhajú byť konzistentnými v dosahovaní našich cieľov, či už osobných, alebo pracovných. Skúste si prečítať rozhovory s vrcholovými športovcami, úspešnými manažérmi či podnikateľmi. Hoci mnohí z nich sú vo svojich oblastiach inovátormi, povedia vám, že bez tisícok odtrénovaných či odpracovaných hodín to jednoducho nepôjde.

Každodennú rutinu si môžete udržať napr. takto:

  • Nastavte si budík – Pomôže vám udržať zdravý spánkový režim, samozrejme pri predpoklade, že budete chodiť spať približne v rovnakom čase. Skúste z postele vstať na prvé zazvonenie budíka, tento návyk vám dodá energiu pre nadchádzajúci deň.
  • Nachystajte sa, akoby ste šli do práce – Či už máte pracovný kút v obývačke, spálni, alebo špajzi, po prebudení vykonajte všetky úkony rannej hygieny a oblečte sa, ako keby ste šli do práce.
  • Zorganizujte si úlohy – Vyčleňte si jeden diár alebo zápisník, do ktorého si budete zapisovať denné úlohy a poznámky. Pomôže vám, ak vykonáte najnáročnejšie úlohy ako prvé.
  • Vyskúšajte systém časového manažmentu – Ide o prepracované techniky, ktoré dokážu podporiť vašu produktivitu a zvládať väčší počet úloh. Príkladom je systém GTD, Zen to Done či Pomodoro.

2. Izolujte sa

Hoci ste fyzicky doma, mali by ste byť duchom „v práci“. Snažte sa teda čo najviac odizolovať od okolitého domáceho prostredia. Vytvorte si vlastný pracovný kút (postačí aj provizórny) so stolom, kde vás nebude nikto rušiť – pokojne sa zamknite v izbe. Vysvetlite rodine, resp. spolubývajúcim, ktoré hodiny dňa máte vyhradené na prácu a požiadajte ich, aby vás v tomto čase nerušili, ak to nie je nevyhnutné. Samozrejme, s malými deťmi to asi nebude jednoduché.

Vypnite si notifikácie, prípadne celé dátové pripojenie na smartfóne. Nečítajte zbytočne e-maily, pokiaľ to nie je pre vašu prácu nevyhnutné, prípadne si na ich čítanie vyhraďte určitú časť dňa. Vypnite si zvonenia na telefóne, samozrejme okrem prípadov, kedy musíte dohliadať na vaše deti alebo seniorov, či používate telefón na prácu.

3. Vytvorte si čisté prostredie

Čisté pracovné prostredie nepodporuje prácu iba psychologicky. V čistom sa nám ľahšie dýcha, pričom viac kyslíka podporuje činnosť mozgu. V jarnom a letnom období poutieraním prachu znížite obsah dráždivých alergénov vo vašom okolí. Poutierajte prach zo všetkých povrchov, povysávajte a umyte podlahy. Nezabudnite ani na pravidelné vetranie, ktorým sa zbavíte vydýchaného vzduchu a privediete do miestnosti už spomínaný kyslík. Lepšiu kvalitu vzduchu vám pomôžu udržať zvlhčovače alebo čističky vzduchu.

Nezabúdajte ani na pravidelné pobyty na slnku, ktoré posilňujú nielen psychiku, ale aj organizmus. Vplyvom slnečných lúčov si telo vytvára vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu množstva procesov v našom organizme. Keďže ho má väčšina Slovákov nedostatok, určite vám prospeje, keď pracovnú prestávku strávite prechádzkou alebo aspoň relaxom na balkóne.

Nezabudnite si vyčistiť aj myseľ. Všetky záležitosti, ktoré nepotrebujete práve vyriešiť, si zapíšte do zápisníka, denníka alebo diára. Nebudete tak na ne musieť myslieť, vďaka čomu sa budete môcť lepšie sústrediť na aktuálny cieľ. Ak chcete dosiahnuť dlhodobý cieľ (či už pracovný, alebo osobný), pomôže vám, ak si vytvoríte tzv. vision board. Je to v podstate nástenka, na ktorú umiestnite fotografie, zoznamy či texty súvisiace s vaším cieľom. Týmto spôsobom si cieľ vizualizujete a bude sa vám zdať jednoduchšie dosiahnuteľný.

4. Striedajte činnosti

Hoci je rutina pre zachovanie produktivity nutná, asi málokoho bude baviť robiť stále dookola rovnakú prácu. Typy činností preto skúste striedať. Ak máte kreatívne zamestnanie, skúste nachvíľu nejakú rutinnú činnosť, napr. upratovanie, nakupovanie, prechádzku, prácu s tabuľkami pri plánovaní rodinného rozpočtu a pod. Naopak, ak je vaša práca stereotypná, skúste niečo, čo zapojí vašu myseľ kreatívnym spôsobom. Môžete napr. vymyslieť, ako vylepšiť pracovné prostredie, alebo naplánovať nové voľnočasové aktivity pre vás či pre celú rodinu.

Existuje vedecká štúdia, ktorá hovorí, že komplexné úlohy, ktoré zapájajú analytické a logické myslenie, by ste si mali nechať na ráno. Vyššia hladina kortizolu po prebudení totiž podporuje práve takúto aktivitu.

5. Popustite uzdu kreativite

Nevnímajte home office ako niečo negatívne. Získaný čas, ktorý by ste inak strávili cestou do práce či diskusiami s kolegami, skúste využiť na vzdelávanie alebo vytvorenie niečoho nového. Prečítajte si inšpiratívnu knihu, maľujte, kreslite alebo si píšte denník. Určite nie je náhoda, že niektoré z najvýznamnejších diel, ako napr. román Bedári od Victora Huga, divadelná hra Kráľ Lear od Williama Shakespeara, novela Dekameron od Giovanniho Boccaccia či najvýznamnejšie práce Isaaca Newtona vznikli práve v období, keď ich autori pracovali v izolácii.

.