Hranie už dávno nie je iba pre deti. Zábavné spoločenské hry pre „dospelákov“ sú obľúbené na večierkoch a predstavujú tiež vynikajúci prostriedok na utužovanie pracovných vzťahov na teambuildingoch. Okrem toho sú aj dobrými pomocníkmi pri aktívnom odpočinku a rozvoji duševných schopností. Prečítajte si 5 dôvodov, prečo by ste sa spoločenským hrám nemali vyhýbať ani v dospelom veku.

1. Trénujú pamäť a mentálne schopnosti

Duševný rozvoj je mimoriadne dôležitý nielen pre deti, trénovať svoje mentálne schopnosti by mali aj dospelí a obzvlášť seniori. Viaceré vedecké štúdie dokázali, že spoločenské hry pre dospelých (i pre deti) majú pozitívne účinky pri rozvoji kognitívnych funkcií, liečbe úzkostných porúch, ADHD či Alzheimerovej choroby.

Na tréning pamäte je ako stvorená klasická kartová hra pexeso, pri ktorej sa hráči snažia zapamätať pozície kartičiek, ktoré postupne obracajú a nachádzajú k nim pár. Na trhu nájdete desiatky, ba až stovky variánt pexesa. Niektoré kartičky majú obrázky so zvieratami, iné napr. s dopravnými značkami a existujú dokonca aj rôzne jazykové varianty pexesa, ktoré majú k obrázkom popis v cudzom jazyku. Pexeso teda môže okrem tréningu pamäte aj vzdelávať.

Vedeli ste, že?
Názov populárnej kartovej hry pexeso je skratkou českého súslovia „Pekelně se soustřeď“?

Ak máte radšej slová ako obrázky, niet snáď lepšej hry ako Scrabble. Táto hra kedysi obletela domácnosti po celom svete a nejedna rodina pri nej strávila desiatky večerov. Určite však ešte nepovedala posledné slovo – po celom svete je aktívnych vyše 4 000 Scrabble klubov a podľa štatistík sa začne každú hodinu 30 000 hier.

Ak máte nekonečnú slovnú zásobu a slovenská obmena Scrabble sa vám zdá jednoduchá, vyskúšajte napr. anglickú verziu. V mnohých krajinách sa radí medzi náučné spoločenské hry, keďže dokáže deti i dospelých zábavnou formou vzdelávať v anglickom jazyku.

Zdroj: Pixabay/Okan AKGÜL

Pre tréning pamäte či rozširovanie vedomostí sú vhodné aj vedomostné spoločenské hry, napr. rôzne kvízy. Nájdete ich desiatky, niektoré sú všeobecné, iné sa zameriavajú na konkrétnu tému. Príkladom je kvíz Poznáš Slovensko?, ktorý je akousi virtuálnou prechádzkou po slovenských pohoriach a dolinách, ale aj mestách a prírodných či kultúrnych pamiatkach.

2. Sú dôvodom na stretnutie

Okamihy, kedy sa celá rodina stretne a trávi spolu čas, sú čoraz vzácnejšie, a dostať deti za jeden stôl je čoraz náročnejšie. Aj s tým vám môžu pomôcť spoločenské hry, musia však predovšetkým zaujať a zabaviť.

Novým variantom starej „klasiky“ je hra Vyskúšaj sa! Meno, mesto, zviera, vec. Kedysi nám na ňu stačil papier a pero, uvedená verzia však hranie zjednodušuje prostredníctvom kartičiek s písmenami.

Celú rodinu zabaví hra Tipni si!, v ktorej hráči odhadujú letopočet, výšku, dĺžku, rýchlosť či hmotnosť rôznych rekordov, prírodných a spoločenských javov. Hra je rozdelená na 6 tematických okruhov. Okrem základnej hry sú k dispozícii aj Tipni si! so zameraním na športové legendy, ohrozené druhy zvierat či ľudské telo.

Mladších však pravdepodobne viac zaujme hra z prostredia stredoveku, ako napr. populárni Osadníci z Katanu. Hra vznikla už v r. 1995, no aj v súčasnosti je populárna po celom svete. Má viacero verzií a rozšírení, a tiež jednoduché pravidlá, s ktorými si poradia všetci členovia rodiny.

Zdroj: eshop.albi.sk

3. Zbavujú stresu

Hranie spoločenských hier alebo podobné aktivity, pri ktorých sa musíte intenzívne sústrediť, môžu byť formou aktívneho odpočinku. Dokážu vás totiž zbaviť stresu a starostí z každodenných povinností. Napr. výskum publikovaný v Asian Journal of Psychiatry dokázal, že aj také hranie šachu (hoci aj na smartfóne) môže pri správne zvolenej úrovni náročnosti znížiť incidenciu panických atakov alebo im úplne zamedziť.

Pravdepodobne poznáte tzv. antistresové maľovanky pre dospelých. Okrem nich a skladania obrázkov z puzzle existujú aj špeciálne kartové hry, ktoré vám pomôžu spomaliť. Napr. kartová hra Hlbina ponúka rôzne otázky a aktivity, ktoré hráčov vedú k premýšľaniu o sebe a o živote, pomáhajú žiť plnohodnotnejší život a budovať dobré návyky. Na podobnom princípe je založená aj hra Sebapoznanie.

Zdroj: spolocenskaterapia.sk

4. Uvoľňujú zábrany a zbližujú ľudí

Stretnutie s priateľmi a známymi často skončí iba pri pití alkoholu, no nemusí to tak byť vždy. Zábavu na večierkoch vám môže zabezpečiť aj vhodne zvolená spoločenská hra pre dospelých, ktorá účastníkov večierka vtiahne do deja.

Klasické párty hry, ktoré iba nabádajú k ďalšiemu pitiu, sú vám určite známe. Alternatívou je napr. hra Čo to čmáraš?, ktorej princíp možno poznáte z filmov a seriálov. Hráči si losujú kartičky a podľa pokynov na nich potom kreslia rôzne predmety, zvieratá či ľudí. Ostatní hráči sa potom snažia uhádnuť, čo tí druhí nakreslili.

Existujú však aj hry, ktoré dokážu prelomiť ľady a zblížiť ľudí, ktorí sa zatiaľ nepoznajú. Jednou z nich je Spoločenská terapia, s ktorou (ako udáva výrobca) sa dokáže uvoľniť aj ten najväčší introvert. Princíp je založený na hádzaní kockou a ťahaní spomedzi kartičiek so zábavnými otázkami a úlohami. Tie sú navrhnuté tak, aby nenásilnou formou podnietili hráčov k vzájomnému spoznávaniu.

Podobné hry sú vhodné nielen na párty s priateľmi, ale napr. aj ako jednoduchá forma firemného teambuildingu, ktorá nestojí takmer nič a ako bonus utuží vzťahy na pracovisku.

Zdroj: spolocenskaterapia.sk

5. Podnecujú fantáziu

Pomyselný trón medzi spoločenskými hrami patrí určite hre Dungeons & Dragons, známej v našich končinách pod českým názvom Dračí doupě. Hra bola vymyslená už v r. 1974, pričom na základe jej sveta a pravidiel vznikli mnohé počítačové hry a filmy.

Hra je zaujímavá tým, že jej dej sa neodohráva na hernej doske alebo kartičkách, ale v imaginárnom svete v mysliach každého hráča. Jeden z nich na seba preberá úlohu tzv. dungeon mastera, ktorý je rozprávačom príbehu a určuje, ako sa dej bude vyvíjať.

Na hranie vám stačí bohatá fantázia, papier, pero, špeciálne kocky (v núdzi postačia aj obyčajné) a dobrá znalosť pravidiel (prípadne príručka). Hra pritom nie je časovo obmedzená a môže trvať desiatky či dokonca stovky hodín na pokračovanie. Jej pravidlá nie sú najjednoduchšie, pomôcť vám však môžu knihy a príručky, ktoré sú dostupné aj v češtine. Odmenou vám budú nielen dlhé hodiny zábavy, ale aj rozvoj fantázie, ktorá je neoceniteľným pomocníkom pri všetkých kreatívnych činnostiach a povolaniach.

Ak by sa vám Dračí doupě zdalo byť príliš komplikované, existujú aj alternatívy, ako napr. hra Forbidden lands, v češtine vydaná ako Zapovězené země. Hra získala ocenenie najlepšieho RPG titulu na UK Games Expo 2018. Na rozdiel od hry Dračí doupě, ku ktorej si môžete dokupovať príručky a miniatúrne postavičky, ide v tomto prípade o ucelenú krabicovú verziu. Obsahuje knižného sprievodcu pravidlami a tvorbou postavy, príručku rozprávača či veľkú farebnú mapu a hárky so samolepkami, vďaka ktorým herná mapa ožije.

Zdroj: www.fantasyobchod.cz

Dnes máme na výber z obrovského množstva spoločenských hier, ktoré umožňujú relaxovať, naučiť sa niečo nové, precvičiť si rozum atď. Mnohé z nich pritom dokážeme rozvíjať podľa svojej fantázie, dokonca si môžeme dať vyrobiť na rôzne príležitosti vlastné. Nie je nič jednoduchšie, ako si zaobstarať napríklad karty, puzzle a pexeso s obrázkami či textami vybranými podľa osobnej či firemnej potreby. Zaujímavé hry môžu dokonca dobre poslúžiť aj ako originálne darčeky, ktoré zaiste potešia každú „hravú“ dušu.

.