Ako vybrať papier? Je najlepšie zvoliť pre novú knihu ten najdrahší a najluxusnejší, aký si vydavateľ môže dovoliť, alebo, naopak, najlacnejší, aby zbytočne nenavyšoval jej konečnú cenu? Samozrejme, ani jedna z týchto otázok pri výbere papiera nie je správna. V prvom rade by sme mali zistiť, ktorý je pre našu knihu najvhodnejší. Pretože platí, že najvhodnejší znamená najlepší. Na jednej strane musí papier svojím vzhľadom a pocitom na dotyk vystihovať charakter knihy a dojem, ktorý chce autor v čitateľovi vyvolať, na druhej strane musí rešpektovať technické možnosti tlače a väzby.

Výber papiera je komplexný proces, preto mu musíme venovať dostatok času a myslieť pri tom na celý rad aspektov. Pri rozhodovaní o papieri by sme mali vychádzať z typu knihy, ktorú pripravujeme. Román, umelecká alebo cestovateľská kniha s fotografiami, učebnica, užívateľská príručka, kniha pre deti… každá z nich si vyžaduje iný typ papiera.

Aký druh papiera je pre môj typ knihy vhodný?

Fotoknihy alebo umelecké reprodukcie vyniknú najlepšie na lesklom či polomatnom bielom natieranom papieri, ako aj na prémiových, vysoko kalandrovaných, nenatieraných papieroch typu Olin. Daňou za dokonale ostré a žiarivé obrázky sú však nežiaduce odlesky, ktoré pôsobia rušivo pri čítaní textovej časti obsahu. Romány, alebo vo všeobecnosti beletria, si vyžadujú papier, ktorý je hrubší, so štruktúrou príjemnou na dotyk. Farba musí poskytovať dobrý kontrast textu, ale pritom neunavovať oči. Obzvlášť vhodné sú preto papiere v prírodných a krémových odtieňoch. Pre knihy, ktorých primárnou úlohou je odovzdávať informácie, ako napríklad učebnice alebo príručky, sú vhodnou voľbou bežné nenatierané papiere.

Zdroj: Polygrafické centrum

Akú hrúbku by mala mať kniha?

Kniha by mala dobre padnúť do ruky, zároveň však nebyť príliš ťažká, aby sa s ňou dobre manipulovalo. Hlavne u beletrie sa často používajú takzvané volúmenové papiere, ktoré jednotlivým listom poskytnú extra objem potrebný pre pohodlné listovanie. Na opačnej strane, ak pripravujeme knihu s vysokým počtom strán (slovníky, encyklopédie, …) a chceme udržať jej cenu a hrúbku na nízkej úrovni, siahneme po papieroch nízkej gramáže. Na prvý pohľad tak rozdielne skupiny papierov majú spoločné jedno obmedzenie – obe sa hodia hlavne na tlač textov.

Zdroj: Polygrafické centrum

Ako vybrať papier s ohľadom na opacitu?

V snahe o zníženie hrúbky a hmotnosti sa môže stať, že siahneme po papieri príliš nízkej gramáže, ktorý nedokáže poskytnúť dostatočnú opacitu. Výsledkom je potom presvitanie obsahu z jednej strany listu na druhú. Nedostatočná opacita pôsobí rušivo najmä u kníh s vysokým podielom obrázkov. Hodnota opacity sa líši od výrobcu k výrobcovi, takže nie je možné presne definovať hraničnú gramáž, nad ktorou je naša kniha mimo zóny rizika. Vo všeobecnosti platí, že pri rovnakej gramáži ponúkajú papiere z mechanickej celulózy lepšie hodnoty nepriehľadnosti ako bezdrevné papiere, a to nám ukazuje, že pre zvýšenie nepriehľadnosti existujú aj iné cesty ako len navyšovanie gramáže. Čistý hárok papiera nám o svojej opacite veľa nepovie, pri výbere papiera si preto vždy vyžiadajte aj potlačenú vzorku.

Udržať hmotnosť knihy na prijateľnej úrovni nie je dôležité iba kvôli pohodlnému listovaniu a manipulácii, ale aj kvôli celkovým nákladom na distribúciu. Napríklad, použitie natieraných papierov navýši hmotnosť knihy o približne 20 až 30 % oproti nenatieraným alternatívam (niekedy stačí použiť 80 alebo 90-gramový nenatieraný papier namiesto natieraného 115g/m2). Úsporu na hmotnosti môžeme dosiahnuť aj použitím mäkkej väzby, ktorá je výrazne ľahšia v porovnaní s pevnou knižnou väzbou.

Zdroj: Polygrafické centrum

Je zvolený papier vhodný pre zamýšľané tlačové techniky alebo typ väzby?

Ofsetová tlač, digitálna tlač, razba, výseky, tvrdá alebo mäkká väzba… Tu už zachádzame do oblasti, kde všeobecné pravidlá neexistujú, a je nutné sa poradiť s odborníkmi. Každý dobrý dodávateľ papiera vám ponúkne najvhodnejšie produkty s certifikáciou pre konkrétny typ tlače a špeciálne tlačové techniky. Skôr ako sa rozhodnete pre ten-ktorý produkt, absolvujete teda konzultáciu s dodávateľom, čím predídete potenciálnym nepríjemnostiam prameniacim z výberu nesprávneho papiera.

.