Hugo Awards možno charakterizovať ako ocenenie od globálnej základne fanúšikov sci-fi a fantasy. Udeľuje sa už takmer 70 rokov, vždy na inom mieste. Cena odvodzuje svoj názov od krstného mena zakladateľa a redaktora priekopníckeho časopisu Amazing Stories, ktorým je Hugo Gernsback. Gernsback založil Amazing Stories už v roku 1926 a bol nadšeným propagátorom žánrov sci-fi a fantasy.
Raketou až ku hviezdam
Knižné ocenenie Hugo alebo Hugo Awards sa udeľuje autorom a autorkám žánru vedecká fantastika (sci-fi) a fantasy. Diela do súťaže nominujú členovia Worldconu (World Science Fiction Convention), čo je medzinárodné podujatie pre fanúšikov spomenutých (a príbuzných) žánrov konajúce sa pod záštitou neregistrovanej literárnej organizácie World Science Fiction Society (WSFS).
Trofejou je veľmi symbolicky kozmická raketa. Prvýkrát bola cena udelená v roku 1953 a každoročne sa udeľuje od roku 1955. Diela sú hodnotené vždy za uplynulý rok, teda tento rok sa budú udeľovať ceny dielam z roku 2020. Podobným ocenením ako Hugo Awards je Nebula Award, ktorá je určená pre amerických autorov a autorky vedeckej fantastiky a fantasy. Udeľuje sa od roku 1965. Spomeňme ešte Cenu Philipa K. Dicka, ktorá sa udeľuje za najlepší brožovaný (paperback) sci-fi román vydaný v USA.
Široká základňa porotcov
V priebehu januára až marca môže každý člen Worldconu nominovať až päť autorov/autoriek alebo ich prác z predchádzajúceho roka v jednej z kategórií do longlistu. Nominovať možno akékoľvek dielo bez ohľadu na miesto vzniku. Diela, ktoré boli prvýkrát publikované v iných jazykoch ako v angličtine, je možno nominovať za rok, v ktorom vyšlo ich prvé anglické vydanie. Do nominácií možno zahrnúť aj diela publikované vo vlastnej réžii, e-booky a knihy publikované mimo tradičných vydavateľstiev. Počet a povaha cien sa z roka na rok líši, no základné súťažné kategórie sú tieto:
- Cena Hugo za najlepší román
- Cena Hugo za najlepšiu novelu
- Cena Hugo za najlepšiu noveletu
- Cena Hugo za najlepšiu poviedku
- Cena Hugo za najlepšie príbuzné dielo
- Cena Hugo za najlepší kreslený príbeh
- Cena Hugo za najlepšie dramatické predstavenie (dlhá a krátka forma)
- Cena Hugo za najlepší „semiprozine“ (poloprofesionálny časopis)
- Cena Hugo za najlepší fanzin (fanúšikovský časopis)
- Cena Hugo pre najlepšieho profesionálneho editora (dlhé a krátke formy)
- Cena Hugo pre najlepšieho fanúšikovského výtvarníka
- Cena Hugo pre najlepšieho spisovateľa fanzinu
Potrebné je dodať, že členom Worldconu sa môže stať každý, kto si zaplatí členský poplatok (okolo 50 USD), pričom nemožno nominovať a hodnotiť vlastné dielo.
Ako sme už spomínali, kategórie sa časom menia. Niektoré vypadávajú a naopak, vznikajú kategórie úplne nové. Aby sa ale vytvorila životaschopná nová kategória, musí obsahovať dostatok diel, ktoré vygenerujú každý rok dostatočný počet kandidátov. Zároveň musí byť natoľko univerzálna, aby sa väčšina členov Worldconu mohla kvalifikovane rozhodnúť.
Začiatkom apríla je vyhlásený užší zoznam (shortlist) piatich finalistov v každej kategórii a aktuálni členovia Worldconu určujú poradie finalistov. Hlasovanie sa zvyčajne skončí v priebehu júla, presný termín sa odvíja od termínu udeľovania ceny. Ocenenie je odovzdané počas slávnostného ceremoniálu, pričom miesto odovzdávania sa opäť vyberá hlasovaním medzi členmi Worldconu, a to dva roky vopred.
Víťazi Hugo Awards nezískavajú finančnú odmenu, ale „iba“ trofej. Základný dizajn trofeje, ktorou je chrómová kozmická loď, vytvorili Jack McKnight a Ben Jason, pričom súčasná verzia vychádza z upresnenia navrhnutého Petrom Westonom v roku 1984. Konštrukcia základne, na ktorej je loď namontovaná, nie je zadefinovaná, a trofej teda každý rok vyzerá trocha inak. Tak, ako sa aktuálne rozhodne usporiadateľská krajina, ktorá Worldcon organizuje.
Pomáhajú sfilmované adaptácie
Z pochopiteľných pandemických dôvodov boli víťazi ceny Hugo Awards 2020 vyhlásení v rámci online ceremoniálu, ktorý sa konal 1. augusta 2020 počas 78. svetového kongresu sci-fi CoNZealand. Podujatie prebehlo pod záštitou Georgea R. R. Martina, autora úspešnej ságy Pieseň ľadu a ohňa, ktorá je známa skôr ako Hra o tróny. Pri pohľade na víťazov a nominovaných sa zdá, že menšinovým žánrom sci-fi a fantasy pomáhajú práve ich filmové alebo seriálové adaptácie, ktoré ich priblížia širšiemu publiku, a to potom siahne aj po knižnej predlohe. Samotný R. R. Martin je toho živým dôkazom, keďže seriál Hra o tróny patrí medzi najúspešnejšie projekty HBO, a môžeme tvrdiť, že aj romány sa stali kultovými.
Spomedzi minuloročných víťazov spomeňme aspoň troch. Knižné ocenenie Hugo Awards 2020 za najlepší román získala americká urbanistka a historička Arkady Martine za dielo A Memory Called Empire (vyšlo v českom preklade pod názvom Vzpomínka zvaná říše), ktorá do diela premietla množstvo poznatkov zo svojho výskumu byzantského imperializmu.
Ako najlepšia séria bola ocenená The Expanse (vyšla v českom preklade pod názvom Expanze) dvojice autorov Daniel Abraham a Ty Franck, ktorí vystupujú pod pseudonymom James S. A. Corey. Sedemdielna sága z budúcnosti, v ktorej ľudstvo stretáva mimozemský organizmus a dobýva vesmír, beží aj v podobe seriálu na platforme Amazon Prime Video. Budúci rok bude mať premiéru posledná, šiesta séria.
Za dlhý formát dramatického diela bol ocenený seriál podľa knižnej predlohy Good Omens (vyšlo v slovenskom preklade pod názvom Dobré znamenia) z pera Neila Gaimana, ktorý režíroval Douglas Mackinnon. Vtipný príbeh o tom, ako sa démon Crowley a anjel Azirafal, ktorí už dlho žijú na Zemi, snažia odvrátiť blížiaci sa armagedon. Seriál je dostupný na Amazon Prime Video a pripravuje sa jeho druhá séria.
Diela v shortliste na Hugo Awards 2021
Aktuálne udeľovanie cien Hugo Awards prebehne počas 79. kongresu DisCon III vo Washingtone. Podujatie sa bude konať 15. až 19. decembra.
V kategórii najlepší román sú nominované:
Black Sun/Rebecca Roanhorse – Epický fantasy román inšpirovaný rôznymi predkolumbovskými americkými kultúrami a ich mýtmi. „Vo svätom meste Tova je zimný slnovrat obvykle časom osláv a obnovy, ale tento rok sa zhoduje so zatmením Slnka, vzácnou nebeskou udalosťou, ktorú Slnečný kňaz vyhlásil za nerovnováhu sveta…“ Tak začína prvá kniha z trilógie Between Earth and Sky. Pokračovanie by malo niesť názov Fevered Star, pričom vydanie je naplánované na apríl roku 2022.
The City We Became/N. K. Jemisin – Každé mesto má dušu. Niektoré sú staré ako mýty a iné sú nové a deštruktívne ako deti. Mesto New York? Má ich päť. Pod zemou sa vznáša staroveké zlo, ktoré hrozí zničením mesta a jeho piatich ochrancov, pokiaľ sa však nedokážu včas spojiť a zastaviť ho. Fantasy kniha je prvou z pripravovanej série pod názvom Great Cities a mala by vyjsť ešte v tomto roku v češtine pod názvom Stali jsme se městem. Autorka Nora Keita Jemisin je známa príbehmi, ktoré hovoria aj o moderných témach útlaku či konfliktov kultúr a ktoré sú zasadené do vrstevnatých svetov.
Harrow The Ninth/Tamsyn Muir – Novozélandský spisovateľ bol nominovaný s druhou časťou tetralógie Locked Tomb. Knihe Harrow The Ninth (vyšla v českom preklade pod názvom Harrow Devátá) predchádzala kniha Gideon The Ninth (vyšla v českom preklade pod názvom Gideon Devátá) a nasledovať budú Nona The Ninth (2022) a Alecto The Ninth (2023). Originálny príbeh o nekromantoch, teda „nemŕtvych“ Deviateho klanu, je plný šermiarskych súbojov a politických intríg.
Network Effect/Martha Wells – Piata kniha série The Murderbot Diaries (vyšla v českom preklade ako Výpadek systémů, názov série: Z deníků robokata). Murderbot sa vracia vo svojom prvom samostatnom románe. Satirická kyberpunková séria je o umelom konštrukte navrhnutom ako bezpečnostná jednotka SecUnit, ktorý dokáže prepísať svoj modul, a tým mu umožniť vyvinúť nezávislosť, ktorú používa predovšetkým na sledovanie telenoviel. Celá séria americkej autorky je mimoriadne úspešná a vyniesla jej už Cenu Nebula (2018), Hugo Awards (2018), Cenu Alexa Americkej asociácie knižníc a bola nominovaná aj na Cenu Philipa K. Dicka (2017).
Piranesi/Susanna Clarke – Giovanni Battista Piranesi bol taliansky maliar z 18. storočia, ktorý sa preslávil cyklom štrnástich leptov Vymyslené predstavy žalárov. Svet vodného Labyrintu, ktorý tvoria tisíce izieb a v ktorom hrdina románu Piranesi žije, a Giovanniho kresby majú veľa spoločného. Fantasy kniha (vyšla v českom preklade pod názvom Piranesi) má okrem nominácie na Hugo Awards na konte množstvo ďalších nominácií a ocenení.
The Relentless Moon/Mary Robinette Kowal – Zem sa blíži k bodu varu. Hoci klimatická katastrofa pri dopade meteoritu je čoraz zrejmejšia, aj politická situácia sa už prehrieva. Nepokoje a sabotáže sužujú vesmírny program. Cieľ IAC, teda dostať čo najviac ľudí zo Zeme skôr, ako sa stane neobývateľnou, je vážne ohrozený… Tretie pokračovanie úspešnej a oceňovanej série Lady Astronaut Universe.
Všeobecne možno konštatovať, že v žánroch fantasy a sci-fi sa darí práve dielam, ktoré rozsahom prekračujú jednu knihu a odkazujú na súčasné problémy presahujúce kultúrne a geografické rozdiely.
Zaujímavosti spojené s cenou Hugo:
- Po Hugovi Gernsbackovi je pomenovaný aj kráter na Mesiaci.
- Cena sa pôvodne volala Science Fiction Achievement Award, ale keďže takéto popisné označenie nemožno registrovať ako ochrannú známku, v roku 1993 sa oficiálne premenovala na Hugo Award.
- Okrem Hugo Awards sa udeľujú aj tzv. Retro-Hugo Awards, čo je ocenenie diel, ktoré boli vydané ešte pred vznikom súťaže. Napríklad 1943 Retro-Hugo Awards získalo dielo Foundation (vyšlo v slovenskom preklade pod názvom Nadácia) od Isaaca Asimova (vydaná bola v máji 1942). Aktuálne sa pripravuje seriálové spracovanie.
Mohlo by vás zaujímať aj:
- Prestížne knižné ocenenia, časť 1: Bookerova cena
- Prestížne knižné ocenenia, časť 3: Nobelova cena za literatúru
Sledujeme trendy (nielen) z polygrafie za vás
Prihláste sa na odber newslettra a buďte v obraze.
Ďakujeme!
Vaša adresa bola zaradená do zoznamu odberateľov.
Dlhoročný šéfredaktor odborného printového magazínu IN STORE Slovakia. Špecializuje sa na retailovú antropológiu, nákupné správanie, poskytuje konzultácie v oblasti retailu. Vášnivo rád číta a spravuje portál venovaný knihám a filmom movieorbook.eu.