Ani taká vec ako kalendár nemusí byť vždy fádna a jednoúčelová, či už sa používa v domácnosti, alebo kancelárii. Pozreli sme sa na príklady zaujímavých dizajnov kalendárov, ktoré vás oslovia svojou praktickosťou, ale aj estetickou stránkou. O niektorých z nich by sme pokojne mohli hovoriť aj ako o umeleckých dielach.

1. Už nikdy nezabudnete na dôležitý sviatok

Z tohto kalendára sa síce nedozviete, aký je aktuálne deň, informuje vás však o dôležitejších dňoch v roku. Skladá sa z príveskov, na ktoré si môžete napísať dátumy narodenín či menín vašich príbuzných, ale aj iné dôležité dátumy, ako je napr. výročie svadby a pod. Dátumy si následne zoradíte do poradia v príslušnom mesiaci.

Existujú stovky variantov tohto kalendára – ako materiál základnej časti i príveskov môže byť použité drevo, ale napríklad aj tvrdý papier či lepenka. Pomocou polygrafickej metódy výseku nie je problémom realizovať akýkoľvek tvar, od jednoduchého medailónika cez srdce či hviezdu až po omnoho komplikovanejšie varianty (napríklad dieliky puzzle). Takýto kalendár je ideálny nielen pre rodiny, ale napríklad aj do pracovných kolektívov alebo školských tried, kde sa narodeniny kolegov a spolužiakov pravidelne oslavujú.

Zdroj: amazon.com a superobchod.sk

2. Otočný večný kalendár

Najlepší spôsob likvidácie odpadu je zbytočný odpad neprodukovať. Platí to aj pri každoročnom vyhadzovaní starého kalendára do smetného koša. Inou cestou sa rozhodli ísť dizajnéri tohto otočného kalendára.

Namiesto posúvania okienka na príslušný deň v konkrétnom týždni si dátum nastavíte otáčaním koliesok, resp. prstencov s dňami a mesiacmi. Výhodou tohto riešenia je, že kalendár môžete používať každý rok, keďže rozloženie dní v mesiaci nie je dané napevno. Nevýhodou je, že nemáte k dispozícii prehľad dní týždňa ani mesiaca.

Tieto druhy kalendárov bývajú vyrobené z dreva, tvrdého papiera či lepenky a skladajú sa v podstate iba z otočných kruhov či prstencov a základne, ktorá ich drží pokope. Vďaka tomu sú jednoduché na výrobu a je možné ich vyrobiť aj ako „stavebnicu“, ktorej dieliky sa zmestia na jediný kus lepenky. Tú potom môžete jednoducho rozosielať poštou aj obyčajným listom. Kombináciou výseku, gravírovania a ďalších ozdobných polygrafických techník môžete kalendár oživiť tak, aby sa vám nezunoval ani po rokoch.

Zdroj: wish.com

3. Papier so štruktúrou betónu

Tento minimalistický kalendár, ktorý sa zmestí na jediný list papiera, bol inšpirovaný dielom talianskeho architekta menom Carlo Scarpa. Typ papiera bol špeciálne zvolený tak, aby evokoval uhladenosť a zároveň jemné detaily v štruktúre betónu. Číselné označenia jednotlivých mesiacov pripomínajú Scarpove najvýznamnejšie diela. Sú vytvorené výsekom a slepotlačou, ktorá nenarúša, ale, naopak, vynikajúco dopĺňa minimalistický štýl kalendára. Takýto kalendár môže byť elegantnou prezentáciou architektonického či dizajnérskeho štúdia alebo stavebnej firmy.

Zdroj: ifworlddesignguide.com

4. Vyskladajte si mesiac z puzzle dielikov

V tomto kalendári pozostávajú jednotlivé dni v mesiaci z dielikov puzzle skladačky. Dieliky môžete vyskladať každý mesiac nanovo tak, aby každý dátum zodpovedal príslušnému dňu v týždni (sada obsahuje aj prázdne dieliky). Aj tento kalendár je teda večný a budete ho môcť používať v podstate donekonečna.

Každý deň môžete jeden dielik odobrať, na kalendári tak budú viditeľné iba zostávajúce dni mesiaca. Ak nebudete dieliky odoberať, ale otáčať, môžete si z druhých strán vyskladať obrázok. Vďaka nemu si kalendár môže získať pozornosť detí a pôsobiť edukatívne. Namiesto obrázka však môže byť na druhej strane dielikov alebo pod nimi vytlačené logo firmy alebo jej grafická prezentácia.

Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú, keďže moderné polygrafické techniky dokážu okrem výseku, ktorým sú vytvorené jednotlivé dieliky, realizovať takmer akýkoľvek nápad aj v oblasti povrchovej úpravy.

Zdroj: ifworlddesignguide.com a walyou.com

5. Kalendár s rastlinami

Tvary rastlín v týchto skladacích kalendároch sú vytvorené výsekom z papiera a potom potlačené. V tomto prípade ide prevažne o estetickú funkciu, no môžete mu dodať aj edukatívny charakter, napríklad vyobrazením niektorých druhov chránených rastlín.

Ak by ste jednotlivým mesiacom priradili konkrétne poľnohospodárske plodiny, ktoré sa v danom mesiaci sadia alebo žnú, mohol by kalendár slúžiť ako efektná prezentácia výrobcu produktov či techniky pre poľnohospodárstvo. Naši predkovia bežne používali komplexné kalendáre informujúce o dôležitých hospodárskych činnostiach v daných obdobiach roka.

Zdroj: ifworlddesignguide.com

6. Skladacie kalendáre na desiatky spôsobov

Ďalšou ukážkou polygrafickej techniky výseku sú skladacie kalendáriky. Tie môžete vymyslieť na stovky spôsobov – či už sú to geometrické tvary, rastliny, zvieratá, alebo miniatúry budov. Takýmto spôsobom môžete vytvoriť firemný kalendár v podstate pre akúkoľvek značku, od výrobcu detských hračiek, záhradného nábytku a krmív pre zvieratá až po architektonické štúdio alebo stavebnú firmu.

Zdroj: blog.123.design

7. Posuvný večný kalendár, ktorý nevyhodíte

Po kruhovom otočnom kalendári ide o ďalšie typy kalendárov, ktoré môžeme označiť za „večné“. Aj keď sú dni mesiaca rozmiestnené „napevno“, posúvaním okienka zobrazíte iba tie, ktoré korešpondujú s dňami v týždni podľa konkrétneho mesiaca. Takýto kalendár je možné okrem plastu jednoducho vyrobiť aj kombináciou výseku a poskladania papiera či lepenky. Pri využití recyklovaného materiálu navyše prírodu zaťažíme skutočne minimálne.

Zdroj: amazon.com

8. Kalendár, ktorý si dotvoríte sami

Nie každý si dokáže spomedzi množstva dizajnov kalendárov vybrať ten správny. Nie je potom nič jednoduchšie, ako týmto ľuďom ponúknuť kalendár, ktorý si dotvoria sami. Základom je predtlačený týždeň, mesiac či rok a dostatočne veľká prázdna plocha. Nech už sa rozhodnete využiť akékoľvek vyhotovenie, nezabudnite, že plocha musí byť vhodná na kreslenie ceruzkou, farbičkami alebo iným nástrojom. Týmto spôsobom podporíte kreativitu nielen pri deťoch, ale aj pri dospelých.

Zdroj: ifolor.ch
.