Zaujímalo vás niekedy, ako zlepšiť vzhľad tlačovín či predĺžiť ich životnosť? Na tieto účely sa povrchovo upravujú rôznymi druhmi lakov, ktoré majú nielen estetickú, ale tiež ochrannú funkciu. V článku vás zoznámime s jednotlivými druhmi lakov používanými v polygrafii, ich využitím, výhodami a nevýhodami.

Krajšie a odolnejšie tlačoviny

Lakovanie má v polygrafii dve hlavné funkcie:

Estetická – Lakovaním získajú farby sýtejší nádych, sú živšie a opticky zjednotené na celej strane tlačoviny aj pri pohľadoch zošikma. Lakované tlačoviny sú esteticky pôsobivejšie, pre nádych luxusu a elegancie môžete siahnuť po špeciálnych metalických či dokonca parfumovaných lakoch. Nalakovaním iba určitej časti tlačoviny (tzv. parciálne lakovanie) môžete túto časť zvýrazniť oproti ostatným.

Ochranná – Laky odolné voči oteru sa používajú na celkovú ochranu tlačoviny pred oterom, rozmazaním farby či odtlačkami prstov. Náchylné na oter a poškodenie sú najmä veľké plochy so sýtymi farbami. Okrem toho laky chránia tlačoviny aj pred vlhkosťou, mastnou pokožkou či UV žiarením a predlžujú tak ich životnosť.

Tlačové laky poskytnú základnú ochranu

V kategórii tzv. tlačových lakov nájdete matné, lesklé, odolné voči oteru, farebné, metalické či parfumované. Tieto laky (hovorí sa im aj olejové) majú podobné zloženie ako tlačové farby – aplikujú sa z farebníka tlačového stroja a zasychajú oxidáciou na vzduchu. Výhodami tlačových lakov sú jednoduchá aplikácia, dobrá absorpcia papierom a flexibilita lakovanej vrstvy. Naopak, nevýhodou je pomalé schnutie, žltnutie filmu, nízky stupeň lesku (iba 60 – 65 bodov) a ochrany. Tlačové laky môžeme použiť naceloplošné i parciálne lakovanie, nesmú sa však používať na obaly potravín. Pre lakovanie tlačovými lakmi nie je nutné pripravovať osobitné tlačové dáta.

Disperzné laky iba s hrubším papierom

Ide o laky na vodnej báze (riedia sa vodou), ktoré obsahujú vo vode rozpustné živice, disperzie polymérov a aditíva. Patria sem (podobne ako pri tlačových lakoch) lesklé, matné, farebné, metalické, stieracie, termálne či parfumované laky, blistre a primery. Disperzné laky sa môžu nanášať pomocou samostatnej lakovacej jednotky tlačového stroja, prípadne pomocou farebníka tlačového stroja (ako tlačové laky) – v tom prípade však musia byť upravené. Disperzné laky zasychajú aplikovaním tepla vo forme horúceho vzduchu alebo infračerveného žiarenia – pôsobením tepla sa z laku odparí prebytočná voda.

Výhodou disperzných lakov je vyšší stupeň lesku ako pri tlačových lakoch (80 – 85 bodov), rýchle schnutie, a tým aj rýchlejší proces výroby výtlačku a tiež absencia žltnutia laku. Disperzné laky sa nanášajú v tenkých vrstvách, z čoho vyplývajú aj ich nevýhody. Vrstva laku kopíruje nerovnosti na povrchu papiera, dôsledkom čoho môže byť nežiaduci efekt pomarančovej kôry alebo praskanie laku. Keďže laky obsahujú vodu, nehodia sa na použitie s príliš tenkými papiermi, ktoré by sa vplyvom zvlhčenia mohli zvlniť.

Disperzné laky sú pachovo neutrálne, vďaka čomu s nimi môžete počítať aj pri návrhu obalov na potraviny. Sú použiteľné pre celoplošné i parciálne lakovanie. Pred ich aplikáciou nemusíte pripravovať žiadne špeciálne tlačové dáta.

UV laky pre maximálny lesk

UV laky obsahujú látky nazývané fotoiniciátory, ktoré reagujú na UV žiarenie. Keďže sú pomerne agresívne voči okolitému prostrediu, na ich aplikáciu musia byť použité tlačové stroje s upravenými farebníkmi a UV sušiacimi jednotkami. Po aplikácii laku je tlačovina vystavená UV žiareniu, v dôsledku čoho dôjde k okamžitému vytvrdnutiu laku. S UV lakmi môžete dosiahnuť maximálny možný lesk tlačoviny (90 – 95 bodov). Pri jeho použití musí byť farba dostatočne suchá, inak môže lak zmeniť jej odtieň. Nevýhodami sú lepivý povrch, možnosť praskania či nedokonalého vytvrdnutia laku v celej hĺbke a vyššia cena ako pri disperzných lakoch.

Naopak, výhodami UV lakov sú veľmi rýchly proces schnutia, možnosť nanášania hrubých vrstiev, vysoká odolnosť voči vode a nečistotám a predĺženie životnosti tlačovín. Tlačoviny lakované UV lakmi sú farebne stále, odolné voči slnečnému žiareniu a majú o 40 % vyšší lesk ako pri lakovaní tlačovým lakom. UV laky neobsahujú organické rozpúšťadlá, sú teda šetrné k životnému prostrediu. Tlačoviny s UV lakom sú plne recyklovateľné.

Celoplošné UV lakovanie je využiteľné aj ako lacnejšia náhrada celoplošného laminovania – vybrané laky sú vhodné na použitie s obalmi na potraviny (ak neprídu do priameho kontaktu s potravinou). Okrem toho sú UV laky použiteľné aj na parciálne lakovanie. Pri UV lakoch si môžete vyberať z matných, lesklých, parfumovaných či reliéfnych variantov. Vaše tlačoviny oživia štruktúrované laky, ktoré dokážu napodobniť kvapky vody, krokodíliu kožu a pod.

Špeciálne laky dodajú tlačovinám punc originality

  • Hybridný lak drip-off – Vysoko lesklý lak, ktorý sa nanáša na predchádzajúcu vrstvu matného laku. Matný lak sa vynechá na miestach, ktoré majú byť neskôr lesklé. Na zvyšných miestach oba laky reagujú a vytvoria matný zamatový povrch.
  • Pomarančová kôra (hybridný lak) – Funguje na rovnakom princípe ako drip-off lak, pri reakcii dvoch lakov však vzniká členitý povrch, pripomínajúci pomarančovú kôru.
  • Glitrový lak – Vytvára trblietavý efekt, môže byť v rôznych farebných odtieňoch, napr. aj v striebornom či zlatom.
  • Perleťový lak – Obsahuje iriodin, čo je vysokolesklý pigment. Nájdete ho v striebornom, zlatom, bronzovom či medenom variante, pričom niektoré druhy vytvárajú dúhový efekt (pri pohľade z rôznych uhlov menia farbu).
  • Fosforeskujúci lak – Žiari v tme.
  • Kartový lak – Jeho povrch má nižšie trenie a tým pádom vysokú kĺzavosť.
  • Stierací lak – Využíva sa pod stieraciu farbu (sieťotlač).
  • Lak na horúcu razbu – Vysokolesklý lak, ktorý je využiteľný pri horúcej razbe, aplikácii lepidla či studenej fólie, sieťotlači a termotlači.
  • Pružný lak – Vďaka svojej pružnosti a dobrej priľnavosti sa využíva pre polotuhé a samolepiace vinylové výrobky.
  • Protišmykový lesklý lak – Vytvára nekĺzavý povrch s vysokým trením. Využíva sa napr. na podložky pod počítačové myši.
  • Protišmykový saténový lak – Vytvára nekĺzavý a vysoko odolný povrch. Používa sa napr. na nešmykľavé podlahové nálepky.
  • UV lepiaci lak – Pri aplikácii v tenkej vrstve je odstrániteľný, hrubšia vrstva zaručí vysokú priľnavosť.
  • Luminiscenčný lak – Je viditeľný iba pri ožiarení UV žiarením, využíva sa na ochranné prvky (podobne ako napr. pri bankovkách).
  • Soft touch lak – Ide o lak na vodnej báze vytvrdzovaný UV žiarením. Jeho prednosťami sú dobrá priľnavosť, matný vzhľad v akejkoľvek hrúbke a vysoká odolnosť voči oteru a prostrediu. Môžete ho využiť pre horúcu razbu, v každom prípade však vyžaduje intenzívnejšie UV žiarenie, inak sa dlho vytvrdzuje.
  • Popisovateľný lak – Vytvorí povrch, na ktorý môžete písať perom, ceruzkou či kriedou. Lak je na vodnej báze, no je vytvrdzovaný UV žiarením.
  • Lak s hrubou štruktúrou – Vytvára reliéfnu štruktúru podobnú piesku.
  • Reliéfny lak pre Braillovo písmo – Využíva sa v hrubých vrstvách, je flexibilný a vhodný pre rotačnú i plochú tlač. Ide o UV lak.
  • Umývateľný lak – UV lak, môžete naň písať špeciálnymi popisovačmi, pričom text môžete neskôr zotrieť.
  • Antiabsorpčný lak – UV lak, ktorý sa používa na absorpčný papier.
  • Lak reagujúci s mincami – Vytvorí neviditeľný obrazec, ktorý odhalíte po pošúchaní laku mincou. Takto upravený povrch nemôžete oskenovať alebo kopírovať.
  • Pečiatkový lak – Absorbuje pečatný atrament a nechá ho rýchlo zaschnúť – tlačoviny ošetrené týmto lakom teda môžete označovať pečiatkami.

Zhrnutie

  • tlačové laky tvoria základný rad, tlačovine prepožičajú iba základnú ochranu, slabý lesk – na druhej strane sú pomerne lacné a ich aplikácia je veľmi jednoduchá,
  • disperzné laky poskytnú vašim tlačovinám lepší lesk a ochranu než tlačové laky, môžete ich použiť aj na obaly pre potraviny – kvôli obsahu vody ich však nemôžete použiť s tenkým papierom,
  • UV laky dodajú tlačovinám maximálny lesk a ochranu, rýchlo tvrdnú, výrazne predlžujú životnosť tlačoviny a sú šetrné k životnému prostrediu – pre aplikáciu však vyžadujú špeciálne upravené tlačové stroje,
  • pre dosiahnutie rôznych estetických efektov, ochranu tlačovín pred falšovaním či ich špeciálne použitie môžete siahnuť po niektorom zo špeciálnych lakov.
.